eReport.sk
Zuzana Čaputová, foto:tasr

VIDEO Prezidentka sa snaží upokojiť verejnosť: Máme tu zdražovanie a infláciu, ale…


Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok prijala v Prezidentskom paláci odborníkov z oblasti ekonómie či sociológie. Po stretnutí vyhlásila, že Slováci síce čelia zdražovaniu, dobrou správou však je, že je to len dočasný jav. Druhou dobrou správou podľa nej je to, že zároveň porastú aj mzdy. Upozornila na to, že zdražovanie má väčší vplyv na nízkopríjmových ľudí. Načrtla aj možné riešenia, napríklad zvýšenie príspevku na bývanie.

Čelíme zdražovaniu, čelíme inflácii, ktorá bude ešte stúpať zhruba k hodnote piatich percent,“ povedala prezidentka Vyzdvihla však, že situácia by sa mala upokojiť počas budúceho roka. Takisto vyzdvihla očakávaný rast miezd zhruba na úrovni 5,5 %. „Toto zdražovanie sa samozrejme dotkne každého z nás. Ale veľká skupina obyvateľstva ho výraznejšie vo svojich peňaženkách nepocíti. Zároveň je tu skupina obyvateľov, ktorých sa zdražovanie dotkne výrazne,“ uviedla prezidentka. Podľa odborníkov je v riziku chudoby v súčasnosti okolo 800.000 ľudí, ktorí zdražovanie pocítia výraznejšie.

Zdroj: tasr

Prezidentka upozornila, že zdražovanie zrejme najviac pocítia rodiny s viac než troma deťmi, rodičia samoživitelia a dôchodcovia. „Zaujímavou informáciou je aj to, že viac ako 5,7 %, zhruba 370.000 ľudí nemôžu udržiavať teplo vo svojom obydlí z finančných dôvodov,“ poznamenala Čaputová. Medzi najvhodnejšími riešeniami kompenzácií zdražovania pre nízkopríjmových obyvateľov prezidentka vymenovala zvýšenie príspevku na bývanie, ktoré by mohlo byť adresnou pomocou pre tých, ktorí poberajú dávku v hmotnej núdzi.

Čelíme zdražovaniu, čelíme inflácii, ktorá bude zhruba na piatich percentách

vyhlásenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej

„Je ale potrebné, aby sa udiala aj zmena v definovaní toho okruhu osôb, ktoré tento príspevok poberajú, aby sa mohol týkať väčšieho okruhu ľudí, takzvanej pracujúcej chudoby,“ povedala prezidentka. Podľa nej je potrebné uvažovať aj o zvýšení samotnej dávky v hmotnej núdzi pre ľudí, ktorí túto pomoc už poberajú.

Viac z domácej politiky:

  1. Katalin Novák, maďarská ministerka pre rodinu.
  2. Plynová kompresorová stanica na ropovode Jamal-Európa.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Prezidentka sa snaží upokojiť verejnosť: Máme tu zdražovanie a infláciu, ale…