eReport.sk
Chystá sa NATO na vojnu?
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: tasr/ap

Švédsky parlament schválil legislatívu ohľadne NATO, Maďarsko spolu s Tureckom ešte nerozhodli

Švédsky parlament v stredu jasnou väčšinou zahlasoval za schválenie legislatívy potrebnej na vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO). TASR informuje na základe správy agentúry DPA. Poslanci jednokomorového 349-členného parlamentu (Riksdag) v Štokholme odobrili legislatívu potrebnú na členstvo v NATO v pomere 269:37 hlasov, pričom 43 sa zdržali, priblížila agentúra AP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
  2. Čína schválila prvú mRNA vakcínu.
  3. Sánchez apeloval na Si Ťin-pchinga

Hlasovanie

Za členstvo v NATO bolo šesť z ôsmych švédskych parlamentných strán a hlasovanie, ktoré nasledovalo po takmer siedmich hodinách rokovaní, bolo podľa AP považované za formálnu záležitosť.

Bezpečie

„Členstvo v NATO je najlepším spôsobom, ako zaistiť bezpečnosť Švédska,“ vyhlásil tamojší minister zahraničných vecí Tobias Billström počas rokovaní. Ide podľa neho o „jedno z vôbec najdôležitejších bezpečnostných rozhodnutí pre našu krajinu“.

Vlani

Švédsko a Fínsko požiadali o členstvo v NATO spoločne vlani v máji v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Ich prístupové protokoly zatiaľ spomedzi 30 členských štátov Severoatlantickej aliancie neratifikovali už iba Turecko a Maďarsko.

Maďari a Turci váhajú

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan minulý piatok požiadal parlament, aby začal proces ratifikácie žiadosti Fínska o vstup do NATO. Ankara však má aj naďalej výhrady voči švédskej žiadosti o členstvo v Aliancii.

Maďarsko v piatok oznámilo, že tamojší parlament bude hlasovať o vstupe Fínska do Severoatlantickej aliancie 27. marca. O žiadosti Švédska má Budapešť rozhodovať „neskôr“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Švédsky parlament schválil legislatívu ohľadne NATO, Maďarsko spolu s Tureckom ešte nerozhodli

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti