eReport.sk
Spojili sa proti Číne?
Japonský premiér Fumio Kišida a poľský premiér Mateusz Morawiecki, foto:tasr

Spojili sa proti Číne? Morawiecki a Kišida varujú pred hrozbou rusko-čínskej spolupráce!

Spojili sa proti Číne? Poľský premiér Mateusz Morawiecki označil v stredu po stretnutí so svojím japonským náprotivkom Fumiom Kišidom čínsko-ruskú alianciu za nebezpečnú.

Spojili sa proti Číne?

Podľa Morawieckeho je dôležité, aby sa Poľsko a Japonsko spoločne postavili ruskej agresii. „Naše krajiny ležia na dvoch opačných stranách ruskej hranice, no dokonale rozumieme hrozbe, ktorú ruský imperializmus predstavuje pre svetový mier a medzinárodný poriadok,“ uviedol poľský premiér počas spoločnej tlačovej konferencie s Kišidom.

Varujú pred hrozbou

Premiéri sa streli v Poľsku krátko po tom, čo čínsky prezident Si Ťin-pching odcestoval z Moskvy, kde strávil niekoľko dní a rokoval s tamojším prezidentom Vladimirom Putinom.

„Návšteva čínskeho prezidenta v Moskve nás znepokojuje,“

uviedol Morawiecki. Zároveň upozornil na nebezpečenstvo nárastu spolupráce Ruska a Číny.

Kišida pricestoval do Poľska práve zo susednej Ukrajiny, kde bol v utorok na vopred neohlásenej návšteve. Japonský premiér vyzdvihol pomoc, ktorú Poľsku poskytuje Ukrajina. Práve pre rastúcu záťaž, ktorú táto pomoc predstavuje, dostane Poľsko od Japonska rozvojovú pomoc.

„Informoval som premiéra, že sme sa rozhodli… z Poľska urobiť poberateľa oficiálnej rozvojovej pomoci aj napriek tomu, že Poľsko sa už ekonomicky rozvíja a nie je klasifikované ako krajina, ktorá by mala túto pomoc dostávať,“ uviedol Kišida.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Budeme riadiť globálne zmeny
  2. A je to tu! Jeho reakcia na seba nenechala dlho čakať

Morawiecki japonskému premiérovi poďakoval za návštevu Ukrajiny. ktorá podľa neho predstavuje „jasný dôkaz a symbol podpory ambícií Ukrajiny, plánov na zachovanie jej suverenity a územnej celistvosti a obrany slobody a demokracie“.

„Pred našimi očami sa rodí nový geopolitický poriadok… Krajiny, ktoré rovnako rozmýšľajú o mieri, stabilite a slobode, musia veľmi úzko spolupracovať,“ dodal poľský premiér.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Spojili sa proti Číne? Morawiecki a Kišida varujú pred hrozbou rusko-čínskej spolupráce!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti