eReport.sk
Foto: eReport

Americká bomba v luxusnej štvrti Bratislavy: Podľa odborníka mohla vybuchnúť v tomto prípade!

Stavbári vo vynovenej bratislavskej štvrti na Mlynských nivách sa dnes ráno dopracovali ku kurióznemu nálezu. Na stavenisku robotníci totiž vykopali leteckú bombu americkej výroby z druhej svetovej vojny. Historický kúsok tak v momente postavil na nohy stovky ľudí zo susedných kancelárií. EReport oslovil k téme historika a kurátora múzea SNP v Banskej Bystrici Juraja Lepiša. Ako sa bomba v tejto lokalite hlavného mesta vzala? Hrozilo, že exploduje?

Policajti ihneď po nahlásení netradičného nálezu odklonili dopravu v priľahlých uliciach. Chaos nastal aj po evakuácii novostavieb, ktoré vo väčšine prípadov slúžia ako kancelárie. Muži v reflexných vestách s nápisom Evakuácia usmerňovali davy, ale aj zatúlaných oneskorencoch. Z otvorených dverí bol počuť elektronický hlas upozorňujúci na evakuovanie osôb. Do neho sa zamiešal hlas ženy z megafónu: “Postupujte na Karadžičovu ulicu.”

Ako sa tam vzala?

Leteckú bombu našli v širšom centre mesta hneď vedľa novopostavenej autobusovej stanice či developerského projektu Skypark. Ako potvrdili hasiči, bomba bola prenesená na miesto, kde bude zneškodnená. „V rámci pyrotechnického prieskumu na stavbe na ulici Bottova a Chalúpkova prebieha stavba Metropolis. počas detekcií sme analyzovali, že sa nachádza v zemi letecká munícia. Konkrétne sa jedná o 250-librovú americkú pumu,” osvetlil, čo sa našlo v zemi pyrotechnik Jan Feher.

Na Mlynských nivách bolo dnes rušno. – Foto: eReport

Expert priznal novinárom priamo v teréne, že ide o bombu z čias druhej svetovej vojny. „Keď v roku 1944 16. júna americké vojská bombardovali túto oblasť, čo je bývalá oblasť rafinérie Apollo, kde bolo v štyroch vlnách za desať minút zhodených niekoľko ton leteckých púm. Po bombardovaní sa celý objekt zarovnal a zasypal a nachádza sa tam stále pôvodná zemina, teda pôvodná štruktúra terénu rovnaká ako to vyzeralo za druhej svetovej vojny. Teraz sa to odkrýva počas stavebnej činnosti,” povedal Feher.

Zdroj: eReport

K téme sme oslovili aj Juraja Lepiša z múzea SNP. Ten tvrdí, že existujú dva scenáre ako sa munícia mohla vyskytnúť na stavenisku. Jednou z nich je práve verzia, že padla v lokalite tzv rafinérie Apollka spolu s ďalšími bombami. „Pokojne sa ale mohlo stať aj to, čo bolo bežné, že pokiaľ bombardovacie lietadlo malo nejakú technickú závadu, tak väčšinou ihneď zhadzovali bomby. Pokiaľ malo poruchu, tak museli zhodiť záťaž, aby dokázali doletieť späť,” opísal expert.

Viac o vychytenej štvrti v Bratislave tu:

Hrozil výbuch?

Odborník prezradil, že je úplne bežné, ak podobné nálezy z vojny ako sú bomby pretrvajú v zemi desiatky rokov bez aktivity. „Môže sa nájsť pokojne aj munícia z prvej svetovej vojny, ktorá je nezneškodnená. Je to úplne bežná vec,” dodal Lepiš.

Viac FOTO Z Mlynských nív tu:

Otázne je, za akých okolnosti pri výkopových prácach môže dôjsť k explózii munície. „Je absolútne nepravdepodobné, že by táto munícia vybuchla len sama od seba, ak len niekde leží. Pokiaľ sa s ňou manipuluje, že by sa nejak dvíhala a potom spadla, tak vo výnimočných prípadoch sa môže stať, že pokiaľ je vnútrajšok ešte nepoškodený, že munícia by výnimočne mohla vybuchnúť,” myslí si špecialista.

Pyrotechnik Jan Feher, ktorý bol priamo “na mieste činu” novinárom opísal, čo by sa mohlo stať, ak by k takémuto scenáru aj došlo. „Určite by to bolo devastačné pre celé okolie. Určite by popraskali všetky okná a úlomky a detonačná vlna by napáchala obrovské škody. V okruhu niekoľkých sto metrov by to ponieslo následky na zdraví a aj na majetku,” opísal hypotetickú situáciu Feher.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport