Američania sa tešia správe z Ankary. Spojené štáty v piatok privítali rozhodnutie Turecka ohľadom začatia procesu ratifikácie žiadosti Fínska o vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO).
Mohlo by vás zaujímať:
Ankaru však vyzvali, aby rovnako konala aj v prípade žiadosti Švédska. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan uviedol, že USA sa „tešia na rýchle“ dokončenie vstupu Fínska do NATO. Spojené štáty však Turecko zároveň vyzývajú, aby „urýchlene ratifikovalo aj prístupové protokoly Švédska“, dodal.
USA tlačí na Maďarsko
Washington výzvu v tejto záležitosti adresoval i Maďarsku – žiada, aby Budapešť bezodkladne dokončila proces ratifikácie fínskej i švédskej žiadosti o vstup do Aliancie.
Fínsko a Švédsko požiadali o členstvo v NATO spoločne vlani. Ich prístupové protokoly zatiaľ spomedzi 30 členských štátov Severoatlantickej aliancie neratifikovali už iba spomínané Turecko a Maďarsko.
Turecko má naďalej výhrady voči Švédom
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok po stretnutí so svojím fínskym kolegom Saulim Niinistöm požiadal parlament, aby začal proces ratifikácie žiadosti Fínska o vstup do NATO.
Turecko však má aj naďalej výhrady voči švédskej žiadosti o členstvo v Aliancii. Ankara opakovane tvrdí, že Štokholm nedokázal implementovať svoju časť dohody uzavretej pred vlaňajším summitom NATO v Madride.
Maďarsko v piatok oznámilo, že tamojší parlament bude hlasovať o vstupe Fínska do Severoatlantickej aliancie 27. marca. O žiadosti Švédska má Budapešť rozhodovať „neskôr“.
Ankara chce, aby Štokholm konal
Erdogan v piatok povedal, že postoj Turecka k žiadosti Švédska o vstup do Aliancie zostáva rovnaký a nezmení sa, pokiaľ neuvidí zo strany Štokholmu „pozitívne kroky“.
Erdogan ešte v januári odsúdil pálenie Koránu na proteste organizovanom protiislamským politikom Rasmusom Paludanom a označil to za urážku moslimov. Kritizoval švédske úrady, že dovolili konanie protestu pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme.
Švédsky premiér v januári odmietol podmienky Turecka
Vyjadril tiež rozhorčenie, že na demonštráciách sa objavili vlajky viacerých kurdských zoskupení vrátane Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko, ale aj EÚ a USA považujú za teroristickú organizáciu, avšak jej symboly nie sú vo Švédsku zakázané.
Dodal, že ak Švédsko nepreukáže rešpekt voči Turecku a moslimom, „nedočká sa od nás žiadnej podpory v súvislosti s NATO.“
Švédsky premiér Ulf Kristersson o členstve v NATO začiatkom januára vyhlásil, že nedokáže vyhovieť podmienkam Ankary. „Turecko potvrdilo, že sme spravili to, čo sme sľúbili, že urobíme. Avšak hovorí aj to, že chce veci, ktoré im nemôžeme a nechceme dať,“ uviedol predseda švédskej vlády.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Američania sa tešia správe z Ankary. Washington vyzval Budapešť, aby bezodkladne konala