eReport.sk
Konečne niekto?
Robert Fico za rečníckym pultom počas tlačovky strany Smer-SD. Reprofoto: fb/ robertficosk

VIDEO Fico: Darovanie Migov je otvoreným aktom nepriateľstva! Zruší vláda kvôli vojne voľby?


Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico si myslí, že snaha vlády dostať stíhačky Mig-29 na Ukrajinu je otvoreným nepriateľským aktom voči Rusku. Strana však aj naďalej tvrdí, že použitie vojenskej sily zo strany Ruska nemá žiadny medzinárodný mandát a situáciu je možné riešiť aj inak, ako vojensky. Nič to však podľa bývalého premiéra nemení na tom, že s odovzdaním Migov na Ukrajinu nechce mať Smer nič spoločné.

„Ostatné krajiny, ktoré uvažujú o dodaní zbraní tohto typu na Ukrajinu, to buď vôbec neurobili alebo minimálne robia kroky, ktoré nie sú tak viditeľné, ako je to v prípade vlády Slovenskej republiky. My sa pýtame, prečo vláda Slovenskej republiky robí voči inej krajine sveta takýto otvorený akt nepriateľstva. Pýtame sa, komu to má poslúžiť. Pokúšam sa na to nájsť spoločne s mojimi kolegami odpoveď a dochádzame k záveru, že je vysoko pravdepodobné, že na tento otvorený akt nepriateľstva bude Ruská federácia reagovať. Tá reakcia môže mať rôznu podobu, pretože Slovensko opäť ide do pretekov a chce byť prvým štátom, ktorý otvorene, bez akéhokoľvek zaváhania poskytne bojové stíhačky Ukrajine, nečlenskému štátu NATO,“ uviedol Fico.

Hrozí preloženie volieb?

V prípade ostrej reakcie Ruska by podľa Smeru mohol na Slovensku hroziť aj vojnový stav. Ten by mohol vláde poslúžiť ako zámienka, prečo odložiť predčasné parlamentné voľby. Vláda však objektívne nie je v stave, aby vládla dlhšie, pretože najmocnejšou stranou v nej je momentálne strana Demokrati, ktorá nemá mandát od voličov.

„Ak takáto reakcia príde a nejakú podobu pravdepodobne bude mať zo strany Ruskej federácie, pýtame sa, či to nemá slúžiť na to, aby sa niekto pokúsil odložiť parlamentné voľby 30. septembra,“ uvádza Fico.

Pokračovanie utrpenia Ukrajincov

Okrem problémov, ktoré takéto vmiešavanie sa do konfliktu môže priniesť Slovensku, vidí Fico v celej situácii aj ďalší rozmer. Vojnou totižto netrpí len Európa ako celom, resp. hlavne jej východnejšia časť, ale osobitne a jednoznačne hlavne ukrajinské obyvateľstvo. Vláda podľa sociálnych demokratov úmyselne a hrubo porušuje Ústavu SR.

Zdroj: Yt/smersd

„Oni idú postaviť proti nám jednu zo svetových veľmocí len pre to, aby slúžili záujmom Spojených štátov amerických, aby sme boli tí prví, ktorí si namaľujú na chrbát terč len preto, aby boli pochválení vo Washingtone, aby boli pochválení v Bruseli a vôbec nehľadia na to, čo si o tomto myslí slovenský národ,“ povedal.

Nekonajúca Čaputová

Osobitne sa líder Smeru opäť pristavil aj pri prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Tá je na to, že sa jedná o najvyššiu veliteľku ozbrojených síl, v celej téme až príliš pasívna. Do tohto momentu sa však jednoznačne vyjadrila, že o stíhačkách by mal rozhodovať parlament. Minister obrany Jaroslav Naď však už pripustil, že o nich rozhodne len vláda.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Čo sa stalo predsedovi parlamentu?
  2. Kde sú Slováci a Slovenky?
  3. Občan verejne naložil Matovičovi
  4. Slovensko potrebuje mier

„Pani prezidentka povedala, že ak parlament odvolal vládu a tým vlastne zobral vláde mieru legitimity rozhodovať o zásadných otázkach, tak parlament to môže nahradiť uznesením, ktoré malo odobriť darovanie stíhačiek na Ukrajinu. Týmto výrokom potvrdila, že vláda nemá legitimitu o tom rozhodnúť. Prečo je teda ticho, keď pred pár dňami tvrdila, že vláda o poslaní stíhačiek rozhodnúť nemôže. razu súhlasí s tým, že vláda na to nejakú legitimitu má?,“ pýta sa na záver Smer v tlačovej správe.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico: Darovanie Migov je otvoreným aktom nepriateľstva! Zruší vláda kvôli vojne voľby?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: