eReport.sk
Švédsky premiér Ulf Kristersson. Zdroj: tasr/ap

Švédsky premiér o členstve v NATO: Turecko žiada veci, ktoré im nemôžeme a nechceme dať!


Švédsky premiér o členstve v NATO vyhlásil, že nedokáže vyhovieť podmienkam Ankary. Turecko už mesiace blokuje žiadosti Švédska a Fínska o vstup do Severoatlantickej aliancie. A prednieslo požiadavky, s ktorými Štokholm nemôže súhlasiť. V nedeľu to povedal švédsky premiér Ulf Kristersson, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dostanú od Erdogana napokon zelenú?
  2. Erdogan stojí za Palestínou
  3. Ilustračné foto

„Turecko potvrdilo, že sme spravili to, čo sme sľúbili, že urobíme; avšak hovorí aj to, že chce veci, ktoré im nemôžeme a nechceme dať,“ uviedol Kristersson. Stalo sa tak na bezpečnostnej konferencii, na ktorej sa zúčastnil aj šéf NATO Jens Stoltenberg. Švédsko je podľa slov predsedu vlády presvedčené, že Turecko jeho žiadosť o členstvo v NATO schváli. Avšak otázne je, kedy sa tak stane.      

Fínsko sa podľa svojho premiéra do NATO neponáhľa

Fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto v nedeľu novinárom povedal, že jeho krajina vstúpi do NATO v rovnakom čase ako Švédsko. „Fínsko sa neponáhľa do NATO až tak, že nemôžeme počkať, kým Švédsko dostane zelenú,“ uviedol.

AFP pripomína, že Turecko v decembri ocenilo doterajšie kroky Švédska, ktorých cieľom je získať jeho súhlas pre vstup do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu však vtedy poznamenal, že Štokholm však nie je ani „na polceste“ pri plnení dohodnutých záväzkov.

Švédi schválili už aj ústavný dodatok

Šéf švédskej diplomacie Tobias Billström v decembri uviedol, že od 1. januára začne vo Švédsku platiť ústavný dodatok. Ten obmedzí združovanie skupín, ktoré podporujú terorizmus vzťahujúci sa aj na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK).

Na vstup do NATO je potrebný jednomyseľný súhlas

Ankara v júni podpísala so Švédskom aj Fínskom memorandum, v ktorom obe severské krajiny súhlasili s tým, že sa budú venovať bezpečnostným obavám Turecka. Do toho spadajú aj žiadosti Ankary o deportáciu kurdských militantov či ľudí prepojených s hnutím exilového moslimského duchovného Fethullaha Gülena.

Fínsko a Švédsko prehodnotili svoju politiku vojenskej neutrality po februárovej invázii Ruska na Ukrajinu. A v máji požiadali o členstvo v NATO. Ich žiadosti ratifikovali už všetky členské krajiny s výnimkou Maďarska a Turecka. Na vstup do NATO je potrebný jednomyseľný súhlas.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Švédsky premiér o členstve v NATO: Turecko žiada veci, ktoré im nemôžeme a nechceme dať!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne