eReport.sk
Na vodu vláda pozabudla?
Minister financií Igor Matovič. Zdroj: fb igor matovic

Ako sa skončí vládna kríza? Politológ pripomenul zákernosť Matoviča: Môže sa stať TOTO!

Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) síce nebude mať odvahu poslať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) do poslaneckých lavíc, lídra najsilnejšieho koaličného hnutia však neradno podceňovať. Je prefíkaný aj zákerný. Aj to povedal v aktuálnom rozhovore pre denník Pravda politológ Jozef Lenč.

Pri hodnotení aktuálnej koaličnej krízy Lenč popísal aj jeden z možných scenárov toho, ako sa situácia môže podľa neho vyvinúť. Na jednej strane si politológ nemyslí, že premiér Heger naberie odvahu a svojho straníckeho šéfa odvolá z postu ministra. Na strane druhej. však upozorňuje, že napriek tomu sa môže stať, že z Matoviča sa takpovediac na konci dňa stane radový poslanec NR SR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava Ján Blcháč, Michal Šipoš, moderátor Rastislav Iliev, Anna Zemanová a Richard Takáč v štúdiu TA3.
  2. Na kombosnímke zľava líder OĽANO Igor Matovič a šéf SaS Richard Sulík.
  3. Zdá sa, že na festivale bol záujem aj o spoločné fotografie s Eduardom Hegerom.
  4. Predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pre hospodárske záležitosti a poslanec NR SR Peter Kremský (OĽaNO).
  5. Politologička Aneta Világi.
  6. Pavol Minár v štúdiu spravodajskej televízie.
  7. Milosrdná Čaputová?
  8. Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková.
  9. Prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS).

„Rozhodne by som nepodceňoval prefíkanosť Igora Matoviča. Teda, že v hodine dvanástej povie, že pre blaho Slovenska odpúšťa každému a on odchádza z vlády a bude pôsobiť v parlamente. A že odtiaľ bude naďalej útočiť na SaS a postaví ju do pozície, že ja som splnil vašu požiadavku, vy zostaňte vo vláde a vzájomné konflikty budú pokračovať,“ vysvetlil Lenč.

Nahradí Matoviča Peter Kremský alebo Gyimesi?

Politológ nevylúčil totiž situáciu, že novým ministrom sa stane Matovičom spojenec, čo by mohlo znamenať, že sa strana SaS, ktorá už vypovedala práve kvôli lídrovi OĽANO koaličnú zmluvu, ocitne takpovediac v pasci.

„Pretože sa pokojne môže stať, že ministrom financií sa stane napríklad poslanec Kremský ako jeden z najbližších ľudí Igora Matoviča alebo z finančného výboru vytiahne Györgya Gyimesiho a cez neho to, čo doteraz on, budú robiť jeho ľudia. SaS bude potom pred dilemou, či zostane vo vláde a bude to také ako predtým, alebo odíde, hoci Igor Matovič tam už nesedí. Takže rozhodne by som nepodceňoval prefíkanosť alebo možno zákernosť Igora Matoviča smerom k jeho koaličným partnerom,“ podčiarkol Lenč.

„Povie, že odchádza, ale v podstate neodchádza“

Politológ pochybuje o tom, že pre liberálov bude riešením to, ak Matovič odíde z vlády do parlamentu. „Ja neviem, je lepšie sedieť pod odkvapom, z ktorého prší, alebo na daždi? A z hľadiska SaS to myslím platí dvojnásobne. Myslím si, že by sme nemali zabúdať na možnosť, že Igor Matovič to spraví sám, bude to naťahovať a s potom so slzou v oku a ublíženeckým, martýrskym výrazom povie, že odchádza, ale v podstate neodchádza,“ dodal odborník na politiku.

Zdroj: pravda.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako sa skončí vládna kríza? Politológ pripomenul zákernosť Matoviča: Môže sa stať TOTO!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti