eReport.sk
Veronika Remišová, foto: tasr

Ako farizejka Remišova otočila pri Kiskovi: Najprv hovorila o pomste Fica, potom mu pripomenula mafiu!

Príbeh politickej strany Za ľudí sa zdá byť pomaly vyčerpaný. Strana, ktorú zakladal exprezident Andrej Kiska síce vznikla len tesne pred voľbami, ale aj tak dokázala prekročiť potrebnú 5% hranicu, aby sa napokon stala aj jednou zo strán vládnej koalície, ktorej podľa koaličnej zmluvy prislúcha pozícia vicepremiéra a dve ministerstvá. Od volieb sa však mnohé zmenilo. Okrem predsedu, aj celková personálna situácia a rovnako aj vzťahy medzi politikmi. Kým v minulosti si kryli chrbty, aspoň navonok sa rešpektovali a mali sa vo vzájomnej úcte, dnes si už nevedia prísť pomaly ani na meno. Reč je najmä o Veronike Remišovej a Andrejovi Kiskovi. Zhrňme si teda, že čo sa vlastne za približne dva roky so stranou Za ľudí stalo.

Takmer okamžite po vstupe strany do NR SR odišiel predseda strany Za ľudí Andrej Kiska zo svojej pozície zo zdravotných dôvodov, ako sám tvrdí. Predsednícku stoličku po ňom prebrala Veronika Remišová, ktorá bola dlhé roky jednou z najviditeľnejších tvári hnutia Igora Matoviča OĽANO.

Remišová v rozhovore pre slovenský denník Plus jeden deň nedávno prezradila, že Kiska sa rozhodol stranu aj ľudí v nej opustiť, pretože nedosiahol tak vysoký volebný výsledok, ako si želal. Ten dnes dokonca čelí obvineniam vo svojich kauzách a v rukavičkách s ním nejednali ani jeho bývalí spolustraníci.

Na začiatok s veľkým elánom

Pre mnohých bolo veľkým šokom, keď dlhoročná tvár OĽANO Veronika Remišová opustila svoju materskú loď a pridala sa k bývalému prezidentovi. Sama v tom čase hovorila, že OĽANO nevie robiť konštruktívnu politiku. „Hnutie bolo stále uzavreté, malo štyroch členov. Okrem toho najmä v poslednom čase prichádzalo s rôznymi platformami, viackrát oznámenými no nikdy neuskutočnenými referendami, so zbytočnými spormi o bezvýznamné veci. Ja som sa s takouto politikou nemohla stotožniť,“ uviedla Remišová v rozhovore pre denník Plus sedem dní.

V strane Andreja Kisku videla Remišová šancu stať sa súčasťou štandardnej politickej strany, ktorá bude stáť viac na pevnom programe a hodnotách, než na vytváraní konfliktov a zbytočných sporov. „Potrebujeme konštruktívnu a energickú politiku, s úctou k pravde a s ľuďmi v regiónoch. Preto som sa rozhodla pridať k Andrejovi Kiskovi a tímu špičkových odborníkov v strane Za ľudí,“ uvádza v spomínanom rozhovore Remišová.

Nadšenie sa vytratilo, nastali konflikty s Kiskom

Strana Za ľudí od odchodu Kisku a nástupu Remišovej ide obrazne povedané „od desiatich k piatim.“ Strana zažila prepad preferencií, ktoré jej dnes neumožňujú ani návrat volebnej kaucie, nie to ešte zasadanie v parlamentných laviciach. Strana bola navyše spúšťačom rekonštrukcie vlády Igora Matoviča a presadzovala jeho nahradenie Eduardom Hegerom. Za ľudí rovnako prežilo vnútorný rozpad, kedy sa veľká časť členov strany pod vedením ministerky Márie Kolíkovej odtrhla od strany Za ľudí a prešli do poslaneckého klubu strany SaS.


Exprezident Andrej Kiska – Foto: tasr

K rozkolu v strane sa vyjadril aj Kiska, ktorý sa postavil na stranu Márie Kolíkovej a vinu za rozpad strany hodil na Remišovú. „Predsedkyňa strany sa asi začala domnievať, že niektorí členovia by po jej prípadnom opätovnom nezvolení za predsedníčku vyvinuli tlak, aby odstúpila aj z postu ministerky. Využila preto svoje právomoci, zmenila predsedníctvo a snem sa neuskutočnil,“ píše v statuse na sociálnej sieti exprezident Kiska pričom dodáva, že odchodu Kolíkovej absolútne rozumie.

Remišová ostro kritizovala Kisku za kauzy

Predsedníčka strany Za ľudí si nenechala dlho od svojho predchodcu brnkať na citlivú stranu a kritiku mu vrátila. V rozhovore pre denník Plus jeden deň sa vyjadrila aj k poznámkam, ktoré na jej adresu smeroval exprezident v súvislosti s rozpadom strany. Remišová pripomína Kiskovi minulosť a hovorí, že jej svedomie je čisté. „Ja si za každým svojím rozhodnutím stojím, nemusím sa ničoho báť, žiadne kauzy nemám, nikdy som sa nestretávala s mafiánmi, nepáchala žiadne daňové podvody ani korupciu,“ odkázala na adresu Kisku Remišová.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v decembri 2019 obvinil bývalého prezidenta Kisku z páchania ekonomickej trestnej činnosti, konkrétne to mal byť pokračujúci zločin daňového podvodu, ktorý mal Kiska spáchať v rokoch 2013 a 2014 ako konateľ spoločnosti KTAG. Dnes to vyzerá tak, že dôkazy sú už zozbierané a prechádza sa do finálnej fázy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Šéf Smeru Robert Fico
  2. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová.

„V trestnej veci obvinených Ing. Andrej K. a Ing. Eduard K. bolo vyšetrovanie ukončené a vyšetrovací spis bude v priebehu mesiaca január 2022 predložený na Krajskú prokuratúru v Prešove,“ uviedla pre denník Hospodárske noviny policajná hovorkyňa Andrea Dobiášová.

Strana na jedno použitie?

So stranou Za ľudí to najprv vyzeralo ako z úspešného amerického filmu. V predvolebnej kampani samotný exprezident tvrdil, že strana má najvyššie ambície, že potrebujú prevziať moc, a že on sám je pripravený na pozíciu predsedu vlády. Do lode strany Za ľudí sa postupne pridávali rôzne osobnosti, medzi nimi aj Veronika Remišová, ktorá Andreja Kisku od začiatku veľmi aktívne podporovala, pričom tvrdila, že dostatočne vysvetlil všetky kauzy a pokus o jeho stíhanie je vraj len pomstou Roberta Fica. „Čo sa týka prípadu s pozemkom, keď som si čítala rozsudok, bola som zhrozená, čo všetko sú schopní Robert Fico a ďalší ľudia urobiť z pomsty alebo z túžby po moci,“ hovorí v rozhovore Remišová.

Po kritike jej osoby Andrejom Kiskom už nebola Remišová k svojmu bývalému straníckemu šéfovi tak ohľaduplná. „Pri kríze v strane som mu ponúkala, aby sa vrátil, viedol stranu, odmietol. Teraz považujem za nekorektné, aby komentoval veci, ktorým sa nechce venovať,“ kritizovala Remišová Kisku, pričom mu nepriamo pripomenula aj jeho kauzy.

Dnes čelí strana Za ľudí existenčným problém a mnohí ľudia, či už z odbornej alebo laickej verejnosti sa pýtajú, či mala byť strana Za ľudí skutočne len stranou na jednou použitie a v ďalších voľbách už kandidovať nebude, alebo ju postihne osud iných zaniknutých strán, ktoré sa buď zlúčili do iných subjektov, alebo rovno zanikli.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako farizejka Remišova otočila pri Kiskovi: Najprv hovorila o pomste Fica, potom mu pripomenula mafiu!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti