eReport.sk
Exprezident Andrej Kiska Foto: tasr

Postaví sa Kiska pred súd? Jeho kauza sa dostáva do finále: Vyšetrovateľa, ktorý ho obvinil, povýšili!

Bývalý slovenský prezident a zakladateľ politickej strany Za ľudí Andrej Kiska sa už možno o niekoľko týždňov postaví pred súd ako obvinený v daňovej kauze svojej firmy KTAG.

Polícia ukončila vyšetrovanie firmy Andreja Kisku, cez ktorú si mal financovať svoju volebnú kampaň a náklady za kampaň si mal následne zarátať do výdavkov firmy, aj keď tá to v popise činnosti nemala.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v decembri 2019 obvinil bývalého prezidenta Kisku z páchania ekonomickej trestnej činnosti, konkrétne to mal byť pokračujúci zločin daňového podvodu, ktorý mal Kiska spáchať v rokoch 2013 a 2014 ako konateľ spoločnosti KTAG. Dnes to vyzerá tak, že dôkazy sú už zozbierané a prechádza sa do finálnej fázy.

Snažil sa to hodiť na Fica

Bývalý prezident už od začiatku tvrdil, že jeho obvinenie je pomstou Roberta Fica za to, že s ním prehral v prezidentských voľbách alebo preto, že ho odmietol dať na ústavný súd. Podľa Kisku to mal byť práve predseda Smeru, ktorý diskreditáciu jeho osoby priamo riadil. „Moje obvinenie je špinavá politická kampaň, a je dôkazom politického vydierania a mafie, ktorá ovláda Slovensko. Fico ma pred tým varoval, keď som ho odmietol dať na ústavný súd. Ešte ako prezident vo februári som takýto postup Ficovej polície avizoval,” tvrdí Kiska.

Kisku však usvedčujú mnohé listinné dôkazy, ako napríklad účtovníctvo jeho firmy alebo skutočnosť, že samotný Kiska podal za spoločnosť niekoľko opravných daňových priznaní a rovnako tak sa rozhodol využiť nástroj účinnej ľútosti, čím v podstate svoju vinu priznal. Prokuratúra však hovorí, že na skutok, ktorého sa Kiska dopustil, teda žiadosť o vratky DPH, by sa nemal vzťahovať inštitút účinnej ľútosti.

Vyšetrovanie je ukončené

Na začiatku vypuknutia exprezidentovej kauzy informovala polícia, že obvinenie Andreja Kisku súvisí s podvodom, ktorého sa dopustil tým, že zaúčtoval daňové doklady na prezidentskú volebnú kampaň do účtovníctva spomínanej firmy KTAG. Vyšetrovateľ napokon vyčíslil, že spomínaná spoločnosť mohla štátu spôsobiť škodu za približne 156-tisíc eur. Vyšetrovanie sa rozbehlo aj napriek tomu, že štát firme spomínanú daňovú vratku nikdy nevyplatil.

Problém však nastáva už vtedy, ak sa konateľ čo i len pokúsi takúto vratku si uplatniť. Obvineniu čelí aj druhý konateľ firmy KTAG Eduard Kučkovský. Do vyšetrovania prípadu boli okrem slovenských orgánov zapojené aj vyšetrovacie orgány z Českej republiky, ktoré boli prizvané na pomoc. V týchto dňoch sa vyšetrovanie Kiskovej kauzy dostalo do finále. „V trestnej veci obvinených Ing. Andrej K. a Ing. Eduard K. bolo vyšetrovanie ukončené a vyšetrovací spis bude v priebehu mesiaca január 2022 predložený na Krajskú prokuratúru v Prešove,“ uviedla pre denník Hospodárske noviny policajná hovorkyňa Andrea Dobiášová.

Polícia nevysvetlila, prečo vyšetrovateľ kariérne postúpil

Vyšetrovanie podozrení okolo Andreja Kisku už bola raz zastavené. Bolo to v roku 2016, keď exprezidentova firma zaplatila pokutu vo výške 36-tisíc eur. O takmer rok po tomto rozhodnutí vydala Krajská prokuratúra v Prešove pokyn, aby sa vyšetrovanie rozbehlo znovu a neskôr uložilo vyšetrovateľke začať trestné stíhanie. Toto rozhodnutie však zrušil príslušný dozorový prokurátor v danej veci a prípad posunul na vyšetrovateľovi NAKA Robertovi Hrušovskému.

V tejto súvislosti žiadal Kiska výmenu vyšetrovateľa Roberta Hrušovského. K tomu napokon aj došlo. Podľa informácií HN sa tak však nestalo z dôvodu podozrení, že mohol konať na niečí pokyn. Elitný príslušník postúpil v kariérnom rebríčku. Stalo sa tak v rámci očisty, ktorú po nástupe do funkcie sľuboval dočasne poverený policajný prezident Štefan Hamran.

Následne vedením týchto pobočiek poveril nových ľudí. Tú, na východe Slovenska tak od prvého decembra minulého roka vedie Robert Hrušovský. Dôvody, prečo Hrušovský kariérne tak vystrelil” polícia nespresnila. „Vedenie Národnej kriminálnej agentúry nebude komentovať personálne záležitosti cez médiá, uviedla HN cez hovorkyňu Dobiášovú.

Bude vás zaujímať:

  1. Irena Bihariová (uprostred) počas tlačovky PS.

Vyšetrovanie však prišlo do svojho konca, ktorý sa môže skončiť dvoma scenármi. Buď bude Andrej Kiska oslobodený pre nedostatok priamych dôkazov, alebo sa postaví pred súd ako obvinený a budeme sa mu na základe zozbieraných materiálov dokazovať vina.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Postaví sa Kiska pred súd? Jeho kauza sa dostáva do finále: Vyšetrovateľa, ktorý ho obvinil, povýšili!

Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti