eReport.sk
Toto nie je biznis!
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: tasr/ap

Orbán nevie, či sa zúčastní mierového summitu vo Švajčiarsku: Kladie si otázku, ako chcú rokovať o mieri bez Ruska?


Zatiaľ nepadlo konečné rozhodnutie o tom, či predseda maďarskej vlády Viktor Orbán pôjde na mierový summit o Ukrajine, ktorý sa na žiadosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského uskutoční 15. a 16. júna vo Švajčiarsku. Pre komerčnú televíziu ATV to uviedol v utorok šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Zelenskyj mal s Orbánom 8. mája telefonický rozhovor, v rámci ktorého maďarského ministerského predsedu pozval na mierový summit.

Szijjártó označil švajčiarsku mierovú konferenciu za mimoriadne čestnú iniciatívu, pretože ide o mier. „Vláda pristupuje pozitívne a s rešpektom ku všetkým rokovaniam, ktorých cieľom je vytvorenie mieru,“ zdôraznil minister, podľa ktorého Budapešť preto pozvanie zvažuje, ešte sa však definitívne nerozhodla.

Ako chcú rokovať o mieri bez Ruska?

Dodal ale, že je obzvlášť ťažké predstaviť si mierový summit len ​​s jednou z dvoch bojujúcich strán. „Myslíme si, že základnou podmienkou úspechu mierového rokovania je, že dokážeme posadiť za stôl všetky bojujúce strany,“ podčiarkol Szijjártó s poznámkou, že existujú pochybnosti, či táto konferencia môže byť úspešná.

Švajčiarsko 2. mája oznámilo, že Rusko „v tejto fáze“ nepozvali na júnovú konferenciu. Švajčiarska vláda je však presvedčená, že Rusko sa musí zapojiť do tohto procesu, uviedla vo vyhlásení. „Mierový proces bez Ruska nie je možný,“ skonštatovala. Na rokovania v hotelovom komplexe Bürgenstock dosiaľ pozvali 160 delegácií vrátane členov EÚ a zoskupení G7, G20 a BRICS. Pozvánku dostali aj dvaja náboženskí predstavitelia.

Mohlo by vás zaujímať:

Švajčiarska vláda uviedla, že vždy bola otvorená pozvaniu Ruska. To, ktoré však opakovane zdôraznilo, že nemá záujem zúčastniť sa na tomto summite. Ruskí predstavitelia tvrdia, že Švajčiarsko nie je dôveryhodné ako neutrálny sprostredkovateľ, keďže sa pridalo k sankciám EÚ voči Moskve.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán nevie, či sa zúčastní mierového summitu vo Švajčiarsku: Kladie si otázku, ako chcú rokovať o mieri bez Ruska?

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: