eReport.sk
Nemecký kancelár Olaf Scholz Foto: tasr

Mierové rokovanie o mieri na Ukrajine nemá byť o mieri na Ukrajine?! Tak načo to teda potom robia?

Ľudia volajúci po mieri na Ukrajine vzhliadali k júnovej mierovej konferencii vo Švajčiarsku s veľkými očakávaniami. „Mierotvorcovia“ síce na ňu nepozvali Rusko, zato sa tam mali rozprávať o ukončení vojny. Ako sa ale ukazuje, baviť sa budú o všetko, možno, ale o tom hlavnom takmer minimálne.

Dohadovať ukončenie vojny nebudú

Nemecký kancelár Olaf Scholz miernil očakávania od mierovej konferencie o Ukrajine, ktorá sa bude konať v júni vo Švajčiarsku, informovala v pondelok agentúra DPA, píše TASR. „Nikto by nemal mať prehnané očakávania, nejdeme tam dohadovať ukončenie vojny,“ vyhlásil Scholz v rozhovore s nemeckým spravodajským magazínom Stern. „Prinajlepšom ide o začiatok procesu, ktorý môže viesť k priamym rokovaniam medzi Ukrajinou a Ruskom. Vo Švajčiarsku to bude o bezpečnosti atómových elektrární, vývoze obilnín, výmene väzňov a o nevyhnutnom zákaze použitia nukleárnych zbraní. Znovu opakujem, celé je to ešte len na začiatku,“ dodal Scholz.

Vo Švajčiarsku to bude o bezpečnosti atómových elektrární, vývoze obilnín, výmene väzňov a o nevyhnutnom zákaze použitia nukleárnych zbraní.

Olaf Scholz, nemecký kancelár

Kancelár bol tiež frustrovaný odozvou európskych krajín na svoju výzvu zvýšiť objem dodávok zbraní na Ukrajinu. Objem dodávanej pomoci označil za stále nedostatočný. „Je to depresívne, pretože Ukrajina urgentne potrebuje ďalšie systémy protivzdušnej obrany. Putin sa očividne snaží zničiť ukrajinskú infraštruktúru,“ dodal. Zároveň zo strany Ruska očakáva ďalšie pokusy o rozširovanie svojho vplyvu v Nemecku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rusko varuje Západ
  2. Na ilustračnej snímke ukrajinský príslušník armády s veľkokalibrovou muníciou
  3. Diktuje Scholz Rusku podmienky?
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.

Dôvodom sú nadchádzajúce voľby do európskeho parlamentu a nemeckého parlamentu, vyzval preto na zvýšenú ostražitosť. „Spolkové ministerstvo zahraničných vecí nedávno dočasne odvolalo nemeckého veľvyslanca v Moskve – ako jasný signál Rusku,“ uviedol Scholz. Nemecko ho začiatkom tohto mesiaca odvolalo ako odpoveď na ruské kybernetické útoky podniknuté proti vládnej Sociálnodemokratickej strane Nemecka (SPD).

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mierové rokovanie o mieri na Ukrajine nemá byť o mieri na Ukrajine?! Tak načo to teda potom robia?

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne