eReport.sk
Šinzó Abe, foto:tasr/ap

Abe udržiaval dobré vzťahy s Ruskom aj s USA! Na jeho smrť reagujú svetoví lídri

Hlboký zármutok a šok v súvislosti s úmrtím bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho vyjadril v piatok na sociálnej sieti Twitter slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

„V mene vlády SR, slovenského ľudu i v mojom mene chcem vyjadriť solidaritu s vládou i ľudom Japonska a úprimnú sústrasť rodine Šinzóa Abeho,“ napísal.

Na úmrtie Abeho, ktorého zastrelil útočník počas piatkového predvolebného prejavu, reagovali aj predstavitelia Európskej únie, píše agentúra AFP.

„Brutálna a zbabelá vražda“ japonského expremiéra Šinzóa Abeho „šokovala celý svet“, napísala na Twitteri šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

„Nikdy nepochopím brutálne zabitie tohto veľkého muža,“ uviedol v inom tweete predseda Európskej rady Charles Michel. „Japonsko, Európania trúchlia s tebou,“ dodal.

Reakcia Kremľa

Zármutok v súvislosti s úmrtím japonského expremiéra vyjadril v piatok prostredníctvom svojho hovorcu Dmitrija Peskova aj Kremeľ, ktorý ho označil za „naozajstného japonského vlastenca“.

Ruský prezident Vladimir Putin označil Abeho smrť za „nenahraditeľnú stratu“. Putin v telegrame pre Abeho rodinu označil japonského expremiéra za „výnimočného štátnika“, ktorý urobil mnoho pre vývoj „dobrých susedských vzťahov“ Ruska a Japonska.

Reakcia Nemecka, Veľkej Británie a NATO

Úprimnú sústrasť Abeho rodine i japonskej vláde vyjadril na Twitteri aj nemecký kancelár Olaf Scholz. „Aj v týchto ťažkých chvíľach stojíme tesne po boku Japonska,“ uviedol podľa agentúry DPA.

Britský premiér Boris Johnson ocenil vodcovstvo zavraždeného japonského expremiéra a uistil, že Británia „v tomto temnom a smutnom čase“ stojí pri Japonsku. Správy o smrti Abeho prijal s „neskutočným zármutkom,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezidentka Zuzana Čaputová
  2. Peter Pellegrini počas tlačovky v Trenčíne.
  3. Britský premiér Boris Johnson.
  4. benzínka čerpacia stanica pumpa vodič tankovanie
  5. Predseda Európskej rady Charles Michel (vľavo) si podáva ruku s japonským premiérom Fumiom Kišidom.
  6. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).
  7. polícia Francúzsko

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že je „hlboko zarmútený ohavným zabitím“ Abeho, ktorý bol podľa neho „obrancom demokracie“ a „priateľom a kolegom počas mnohých rokov“.

Úradujúci japonský premiér je zdrvený

Úradujúci japonský premiér Fumio Kišida v súvislosti s Abeho zabitím v piatok uviedol, že „nenachádza slová“, približuje AFP.

„Modlil som sa za záchranu jeho života, napriek tomu som sa dozvedel o jeho smrti. Je to skutočne poľutovaniahodné. Nenachádzam slová. Vyjadrujem svoju úprimnú sústrasť a modlitby, nech jeho duša odpočíva v pokoji,“ povedal Kišida v emotívnom prejave novinárom.

Biden osobne nereagoval, nechal to na Blinkena

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v piatok označil Abeho za vizionárskeho vodcu, ktorý posilnil vzťahy medzi dvoma spojencami – Japonskom a USA.

Blinken to v súvislosti s úmrtím japonského expremiéra povedal na stretnutí s rezortnými partnermi z Japonska a Južnej Kórey na ministerskej schôdzke krajín G20 na indonézskom ostrove Bali.

Sústrasť japonskému ľudu i tamojšej vláde vyjadril na Twitteri aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý uviedol, že „Japonsko prišlo o veľkého premiéra“. Abe podľa neho „zasvätil život svojej krajine a pracoval na stabilite vo svete“.

Atentát

Na niekdajšieho japonského ministerského predsedu vystrelil počas prejavu v meste Nara atentátnik Jamagami Tecuja. Útočník vystrelil odzadu dvakrát a podľa mediálnych správ expremiéra zasiahol do krku a hrudníka. Zraneniam podľahol Šinzó Abe v nemocnici.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Abe udržiaval dobré vzťahy s Ruskom aj s USA! Na jeho smrť reagujú svetoví lídri

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti