eReport.sk
benzínka čerpacia stanica pumpa vodič tankovanie
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Svitá na lepšie časy? Ceny pohonných látok by mohli v nasledujúcich dvoch týždňoch klesnúť

Napriek tomu, že ceny všetkých pohonných látok v minulom týždni podľa Štatistického úradu SR okrem skvapalneného zemného plynu vzrástli, mohli by v nasledujúcom týždni alebo dvoch opäť klesnúť. Dôvodom je pomerne výrazný prepad ceny ropy na svetových trhoch, uviedla pre TASR analytička 365.bank Jana Glasová. V dlhodobom horizonte sa však budú ceny pohonných látok držať na vysokých úrovniach.

Kedy natankujeme lacnejšie?

Vzhľadom na to, že zhruba od polovice júna dochádza k poklesu cien na ropnom trhu, očakávame, že v najbližšom týždni či dvoch by mohli klesnúť aj ceny pohonných látok na pumpách,“ uviedla Glasová. Cena ropy sa postupne dostala z úrovní nad 120 dolármi (117,8 eura) za barel až na zhruba stodolárovú hranicu počas tohto týždňa. „V závere týždňa ale opäť mierne vzrástla na 104 USD za barel,“ priblížila Glasová.

Ako to naozaj bude?

Počas tohto týždňa tlačili podľa analytičky ropu nadol hlavne obavy z recesie svetovej ekonomiky. Negatívne makroekonomické dáta totiž prišli z eurozóny aj z Ázie. Recesia by viedla aj k zníženiu dopytu po pohonných látkach. Na druhej strane sa ale trhy stále obávajú nedostatku tejto komodity, čo vyplýva z vojnového konfliktu na Ukrajine a zo zákazu dovozu ruskej ropy. Ceny pohonných látok tiež zvyšuje rastúci dopyt počas letnej motoristickej sezóny.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Blaha si podal koaličných politikov
  2. Hovorkyňa EÚ pre zahraničné záležitosti Nabila Massraliová.
  3. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Podľa údajov Štatistického úradu SR za 26. týždeň ceny benzínu na našich pumpách opäť vzrástli. Stalo sa tak po tom, ako počas predchádzajúcich dvoch týždňov stagnovali. Liter 95-oktánového benzínu sa tak minulý týždeň predával za cenu až 1,946 eur a na týždňovej báze si pripísal 1,7 %. Cena 98-oktánového benzínu taktiež vzrástla, a to o 1,9 % na úroveň 2,147 eur za liter. Zvýšili sa aj ceny nafty, a to o 1,6 % na úroveň 1,946 eura za liter.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Svitá na lepšie časy? Ceny pohonných látok by mohli v nasledujúcich dvoch týždňoch klesnúť

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti