tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Predseda Európskej rady Charles Michel (vľavo) si podáva ruku s japonským premiérom Fumiom Kišidom.
Predseda Európskej rady Charles Michel (vľavo) si podáva ruku s japonským premiérom Fumiom Kišidom. Foto: tasr/ap

Liberálni demokrati v Japonsku dosiahli výrazné víťazstvo! Hlasovanie sa konalo dva dni po atentáte

Japonská vládnuca Liberálnodemokratická strana (LDP) premiéra Fumia Kišidu dosiahla v nedeľňajších voľbách do hornej komory parlamentu výrazne víťazstvo, ktoré krajine zabezpečí politickú stabilitu. Informovala o tom agentúra DPA, od ktorej TASR správu prevzala.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezident USA, Joe Biden, príhovor
  2. Severokórejský vodca Kim Čong-un počas plenárneho zasadnutia ústredného výboru Kórejskej robotníckej strany v Pchjongjangu 17. júna 2021.

LDP bude mať v hornej parlamentnej komore väčšinu aj bez svojho koaličného partnera, strany Kómeitó, uviedli médiá v pondelok po sčítaní všetkých hlasov.

Kišida bude mať solídnu pozíciu na veľké výzvy

Hlasovanie sa konalo dva dni po atentáte na bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho, ktorý bol významnou postavou LDP. Voliči rozhodovali o obsadení 125 z 245 kresiel v hornej parlamentnej komore. LDP získala 63 z týchto mandátov, čo je viac, ako sa očakávalo aj pred atentátom. Kómeitó obsadí 13 kresiel.

Kišida tak bude mať solídnu pozíciu na riešenie veľkých výziev svojej krajiny. Patrí k nim oživenie hospodárstva, ktoré ohrozujú rastúce ceny energií a potravín následkom pandémie covidu. Bezpečnostnú situáciu zhoršila invázia Ruska na Ukrajinu, rastúce mocenské ambície Číny či jadrový a raketový program Severnej Kórey.

Možné sú aj zmeny pacifistickej ústavy Japonska

Nevyriešené zostávajú tiež štrukturálne problémy, ako sú dôsledky rýchleho starnutia japonskej spoločnosti, nedostatok pracovných síl, odchod ľudí z vidieka a vysoký štátny dlh, píše DPA.

Výrazné volebné víťazstvo vládnucej koalície by mohlo okrem toho poskytnúť ďalší impulz pre diskusiu o zmene povojnovej pacifistickej ústavy Japonska, o ktorú sa LDP už dlho usiluje. Tábor stúpencov takejto zmeny, zahŕňajúci aj niektoré opozičné strany, bude mať po nedeľňajších voľbách potrebnú dvojtretinovú väčšinu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Liberálni demokrati v Japonsku dosiahli výrazné víťazstvo! Hlasovanie sa konalo dva dni po atentáte

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku