eReport.sk
Chystá sa NATO na vojnu?
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: tasr/ap

V Eindhovene predstavili za účasti Stoltenberga flotilu viacúčelových lietadiel NATO

 Novú mnohonárodnú flotilu viacúčelových tankovacích dopravných lietadiel, ktorá je výsledkom spolupráce medzi Severoatlantickou alianciou (NATO) a Európskou úniou (EÚ), slávnostne predstavili vo štvrtok na leteckej základni v holandskom Eindhovene, uviedlo holandské ministerstvo obrany.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Poľský premiér Mateusz Morawiecki
  2. Zabíjal iránsky dron?
  3. Rusko nie je problém

Viacúčelové

Lietadlá zo šiestich zúčastnených krajín sú podľa neho určené najmä na doplňovanie paliva vo vzduchu, sú však tiež schopné prepravovať personál a náklad či vykonávať evakuácie a odteraz ich je možné nasadiť kdekoľvek na svete.

Oslavy

Na ceremónii v Eindhovene sa zúčastnil aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ako aj eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton a holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová.

Lietadlá flotily boli aj doposiaľ intenzívne nasadzované, pripomenulo holandské ministerstvo obrany. Boli napríklad medzi prvými nasadenými lietadlami nad Poľskom po ruskej invázii na Ukrajinu a na východné krídlo NATO. Doposiaľ flotila poskytla už šesť miliónov litrov paliva.

Zasahovali aj v Kábule

Ollongrenová vo svojom prejave pripomenula aj pád afganskej metropoly Kábul v auguste 2021, keď podľa nej táto flotila dokázala, že je oveľa viac než lietajúcou čerpacou stanicou.

Transportovala totiž afganských občanov z pakistanského hlavného mesta Islamabad do bezpečných lokalít v Európe.

Iniciatívu flotily začali Luxembursko a Holandsko ešte v roku 2016. Neskôr sa k nim pripojili Belgicko, Nemecko, Nórsko a Česká republika.

Eindhoven

Prvý Airbus A330 pristál na leteckej základni v Eindhovene v júni 2020. Flotila v súčasnosti disponuje siedmimi lietadlami, ôsme a deviate sa očakávajú v roku 2024 a posledný stroj v roku 2026, píše server Flightglobal.com.

Lietadlá sú registrované v Holandsku, sú však majetkom NATO a financované krajinami, ktoré sa na iniciatíve podieľajú. Lietadlá sa nachádzajú v Eindhovene a v nemeckom Kolíne nad Rýnom, spresnil holandský rezort obrany.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Eindhovene predstavili za účasti Stoltenberga flotilu viacúčelových lietadiel NATO

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti