tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Šéfka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.
Šéfka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. Foto: tasr

Županka Jurinová: Za komunikáciu OĽANO sa niekedy hanbím! Igor vie, že som v tomto veľmi kritická

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová (OĽANO) si myslí, že požiadavky SaS, hlavne v podobe odchodu ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), sú zvláštne. Matovič podľa nej už v minulosti ukázal pokoru a vraj nie je ani prilepený k stoličke ministra. V takom prípade by mohlo byť riešenie koaličnej krízy jednoduché. Avšak Matovičovi sa, zdá sa, aj napriek Jurinovej slovám, zo svojej pozície veľmi odísť nechce.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke zľava líder OĽANO Igor Matovič a šéf Richard Sulík v marci 2016.
  2. Zľava Igor Matovič (OĽANO) a Boris Kollár (Sme rodina).
  3. Podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  4. Županka Erika Jurinová (v žltom kabáte)

„Igor Matovič však už raz ukázal veľkú mieru pokory i to, že nie je k svojej stoličke prilepený. A bolo to pred rokom, keď odstúpil z kresla premiéra. Teraz sa nám situácia zopakovala. SaS by mala začať vyjednávať a snažiť sa nájsť zjednocujúce prvky, ktorými by jasne ukázali ľuďom, že chcú dovládnuť vo štvorkoalícii,“ uviedla Jurinová v rozhovore pre Postoj.

Nie je si pri tom istá, že Matovičov odchod by niečo vyriešil: „Nepovažujem ultimáta za správne. Keď sa chce, tak sa spolupracovať dá. Jedným z mojich podpredsedov na župe je aj Milan Laurenčík zo SaS a nikdy som s ním neprišla do situácie, kde by sme museli použiť ultimáta.“

Starý známy vládny argument

Jurinová, podobne ako väčšina provládnych politikov, upozorňuje na to, že kto by prišiel k moci, ak by nevládla Matovičova strana. Viacerí odborníci však opakovane upozorňujú, že vláda sa nemôže obhajovať len cez tento argument. SaS chce podľa županky predčasné voľby, pri čom si možno strana neuvedomuje dôsledky.

„Môj pocit je taký, že chcú stoj čo stoj predčasné voľby, pričom si neuvedomujú, kam to doženú. Aj oni majú skúsenosť, čo posledné predčasné voľby spôsobili. Keď sa na dlhé roky vrátil Smer, vieme, akým spôsobom ďalších osem rokov fungovali a aký marazmus po sebe zanechali. V SaS by sa mali z toho poučiť, no oni zrejme chcú, aby sa táto doba vrátila. Tlaky sú dnes naozaj veľké a SaS akoby chcela opozícii pomôcť. Verím, že to robí len preto, lebo si to neuvedomuje,“ tvrdí Jurinová.

Deti vraj nepotrebujú len chlieb

V rozhovore bolo načreté aj do témy tzv. „prorodinného balíka“, pri ktorom strana OĽANO prelamovala veto s pomocou ĽSNS, ktorú sama nazýva fašistickou stranou. Jurinová tvrdí, že v tomto prípade nevnímala nejakú užšiu spoluprácu a krúžkovné dokonca obhajuje s argumentom, že deti nepotrebujú len chlieb. „Som však presvedčená, že pri prelomení prezidentkinho veta nedošlo k dohode s fašistami a hlasovalo sa, ako im svedomie kázalo,“ uviedla županka.

Aj keď zakladajúca členka OĽANO Matoviča obhajuje, sama, možno nechtiac, priznala problémy, na ktoré poukazuje opozícia a ktoré zjavne trápia aj jej župu. „Vidím, ako je naša riaditeľka ekonomického odboru pri zostavovaní rozpočtu zúfalá. Je faktom, že dnes, keď ešte stále rastú ceny energií, možno celý rozpočet spotrebujú bežné výdavky, takže na investície zrejme nezostane,“ uviedla s tým, že ju prekvapilo, že Matovič o prorodinnom balíku neinformoval ani ju, ani trnavského župana Jozefa Viskupiča (OĽANO). Balík sa pri tom priamo a výrazne dotýka rozpočtov samospráv. „Priznám sa, neviem, prečo sa zvolila takáto taktika. Priamo som to vyčítala aj na predsedníctve. Tento postup bol pre mňa nepochopiteľným a už by sa nemal opakovať. O natoľko závažných veciach pre samosprávu musia prebiehať vnútrostranícke diskusie,“ dodala.

Prekáža jej komunikácia OĽANO

Aj napriek tomu, že je Jurinová zakladajúcou členkou OĽANO, otvorene priznáva, že komunikácie predsedu hnutia Matoviča nie je vždy zrovna uspokojivá. Za hnutie ako také sa však nehanbí: „Za hnutie nie, robí veľmi veľa dobrých veci, ale za komunikáciu áno. Nie som často stotožnená s jej formou a to je niečo, čo mi naozaj prekáža. Mali sme s Igorom aj rôzne typy rozhovorov a on vie, že som k spôsobu jeho vyjadrovania aj komunikácie veľmi kritická. To podľa mňa ľuďom aj najviac na ňom prekáža a zrejme aj niektorým koaličným partnerom.“

Zdroj: postoj.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Županka Jurinová: Za komunikáciu OĽANO sa niekedy hanbím! Igor vie, že som v tomto veľmi kritická

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku