eReport.sk
Matematik Richard Kollár Foto: tasr

Matematik vidí najbližšie mesiace bledo: Odložte svadby a prestaňte chodiť do zle vetraných barov!


Je tu jeseň a s ňou aj tretia vlna pandémie. Čísla nakazených každým dňom rastú. Zvyšujú sa aj počty mŕtvych. Nemocnice v najviac ohrozených regiónoch hlásia plné stavy. Matematik Richard Kollár apeluje na sociálnej sieti na nezaočkovaných.

„Podľa aktuálnych dát nás čaká viac ako 1000 hospitalizovaných s potvrdeným ochorením COVID-19 do týždňa (polovica októbra) a cca 300 reportovaných mŕtvych s COVIDom týždenne približne o mesiac (prvá dekáda novembra),“ začína matematik nemilé správu.

„Terajšie príjmy do nemocníc začínajú rapídne lokálne stúpať (Kysuce a Orava, východ, stredojuh), postupne ale bude týchto lokalít viac a viac, biela medicína v tomto období končí u nás takmer všade. Tí, ktorí sa doteraz nezaočkovali a neprekonali dostatočne vážne ochorenie COVID-19 si práve hromadne zaväzujú šatky na očiach a chystajú sa prebehnúť cez diaľnicu. Ak sa zaočkujú ešte dnes alebo zajtra, môžu premávku okolo seba ešte spomaliť,“ dodal Kollár, no vzápätí zdôraznil, že každý deň sa pre nich ráta. U každého nezaočkovaného podľa neho v tieto dni prebieha súťaž, či sa skôr infikuje alebo zaočkuje. „Infekcia má však výhodu, účinkuje okamžite, vakcína signifikantne pomáha až po pár týždňoch.“

Vo svojom statuse sa nevyhol ani správam zo sveta. „Celosvetovo je delta vlna na ústupe, veľká časť sveta tak má asi najhoršie už za sebou. V Európe vo viacerých dobre zaočkovaných krajinách už riešia úplne iné veci ako pandémiu. Pfizer konečne vypočul antivaxerov a má schválené liečivo na COVID-19. Ako sa však dalo očakávať, jeho účinnosť je nižšia ako ich vakcíny,“ skonštatoval.

Pridal aj prosbu na záver. „Prosím, neplánujte z úcty k ostatným obyvateľom Slovenska a zdravotníkom vôbec žiadne spoločenské udalosti (svadby, oslavy, slávnosti) na najbližšie obdobie (do Vianoc). Jednoducho ich okamžite odložte. Stužková bude fajn aj vo februári. Takisto je čas mimo juhozápadu Slovenska prestať chodiť do zle vetraných barov. Dajte si radšej bundu a seďte na terase, ako na vianočných trhoch. Zvyknite si sedieť na verejných miestach v interiéri pri otvorenom okne, dajte si radšej na kríže deku ako zatvárajte okno.“

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matematik vidí najbližšie mesiace bledo: Odložte svadby a prestaňte chodiť do zle vetraných barov!

Dnes…

Aktuálne