eReport.sk
Priority sú jasné
Vláda Ľudovíta Ódora zanechala podľa Dagmar Kramplovej dlh vo výške 2,1 miliardy eur! Foto: tasr

Zúfalý list „odmeneného“ policajta premiérovi Ódorovi bol ním úspešne odignorovaný! Prečo asi?


Niečo je zhnité v štáte dánskom. Tak písal William Shakespeare v hre a tragédii Hamlet. Niečo je zhnité v štáte slovenskom… I tak by sa dalo parafrázovať to, čo sa deje v súčasnosti, ale aj čo sa dialo v nedávnej minulosti u nás. Kto má zdravý úsudok a zosumarizuje si to, čo sa udialo na Slovensku za ostatné, povedzme dva či tri roky, tak ten iba neveriacky krúti hlavou. Za čias Mečiara u nás vyčíňala mafia, teraz tu je hotový guláš. Nielenže vyčíňajú politici, ale aj niektorí ľudia. A čo je najhoršie, v bezpečnostných zložkách. Kde to vlastne žijeme a kto to konečne zastaví?

Keď padol Šimko, prečo nie aj iní?

Vojna v polícii, Slovenskej informačnej službe, NAKA, ale aj v Národnom bezpečnostnom úrade či Úrade inšpekčnej služby je niečo, čo u nás ešte nikdy nebolo. Igor Matovič a jeho OĽaNO sa hrdili tým, že polícii rozviazali ruky aby mohli stíhať „zlodejov“ a „mafiánov“, ale toto už nie sú rozviazané ruky, ale číra vendetta a čistky ako v 50-tych rokoch. Dôkazom je aj list, ktorý premiérovi adresoval policajt z Úradu inšpekčnej služby Ľubomír Imlej. Informuje o ňom portál plus7dni.pluska.sk, podľa ktorého z neho vyplývajú závažné podozrenia. Najsmutnejšie na celej situácii je, že najvyšších predstaviteľov zrejme vôbec nezaujímajú, pretože sa týkajú príslušníkov s tým správnym „morálnym kompasom“.

Že v slovenskej polícii je niečo poriadne zhnité naznačuje aj akási „vzbura“ istých policajtov proti vtedajšiemu ministrovi vnútra Ivanovi Šimkovi, ktorého prezidentka Zuzana Čaputová odvolaním z funkcie radšej odpratala preč. Šimka sa tak jeho podriadení stojaci na čele Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) elegantne zbavili za údajnej výdatnej pomoci za pomoci policajného prezidenta Štefana Hamrana a „skvelých“ policajtov Petra Juhása, Pavla Ďurku, Juraja Svítoka a ďalších. Dokument, ktorý naznačuje zarážajúce až trestuhodné konanie hneď niekoľkých vedúcich predstaviteľov ÚIS, zaslal Ódorovi ešte začiatkom augusta tohto roka Ľubomír Imlej, ktorý už niekoľko rokov stojí vo vedení inšpekcie v Košiciach.

„Zmeny“ prišli so šéfom Juhásom

Policajt, ktorý bolo v ostatnom čase za svoju prácu viackrát odmenený však bude „odmenený“ ešte raz, a to preradením na nižšiu funkciu staršieho vyšetrovateľa krajského policajného riaditeľstva v Košiciach. A to dnešným dňom, teda od 14. septembra. A čože také napísal Imlej premiérovi Ódorovi a v súčasnosti aj zastupujúcemu ministrovi vnútra, že s ním takto „pozametali“? Nuž veci, ktoré sa nepáčili tým „skvelým“ policajtom, ktorí sa nielenže postarali o odvolanie Šimka, ale o odstavenie ďalších kolegov plniacich si riadne svoje pracovné povinnosti. Medzi nich patrila aj vyšetrovateľka Diana Santusová, ktorá bola odvolaná z vedenia tímu Oblúk. Toho, ktorý vyšetroval prípad označovaný ako kauza čurillovci

Po nástupe Santusovej na moje oddelenie si vždy svoje služobné povinnosti plnila riadne, komplexne a iniciatívne. Dovolím si povedať, že patrí medzi najlepších vyšetrovateľov pod mojím vedením.

Ľubomír Imlej, bývalý vedúci Útvaru ochrannej služby a prevencie ÚIS

,,Po jej nástupe na moje oddelenie si vždy svoje služobné povinnosti plnila riadne, komplexne a iniciatívne. Dovolím si povedať, že patrí medzi najlepších vyšetrovateľov pod mojím vedením, a to po celý čas, čo je zaradená na oddelení Východ,“ napísal v liste Imlej, čím si zrejme podpílil pod sebou konár. „Veci“ sa podľa neho začali diať po tom ako sa zmenilo vedenie Úradu inšpekčnej služby v marci tohto roku, teda keď mu začal šéfovať Peter Juhás. Na Imleja mal byť vyvíjaný tlak, aby vykonal „špinavú prácu“ a nejakým spôsobom sa Santusovej zbavil. A keďže nezabralo jeho normálne hodnotenie Santusovej práce, rozhodol sa, podľa neho, zakročiť major Juraj Svítok, zástupca riaditeľa ÚIS. „Major Svítok sa rozhodol spracovať návrh na služobné hodnotenie Diany Santusovej sám,“ tvrdí v liste Imlej.

Spúšťačom hodnotenie na Santusovú

Svítok mal tiež pokynom uložiť, aby sa zvážilo, či sa Santusová nedopustila disciplinárneho previnenia tým, že nesplnila jeho pokyn. Imlejovi teda dali pokyn, aby začal disciplinárne konanie, ktoré aj riadne viedol. „Vykonal som komplexné dokazovanie, dôkazy riadne vyhodnotil a rozhodol som tak, že som disciplinárne konanie zastavil, nakoľko podľa môjho názoru k žiadnemu zavinenému konaniu zo strany Diany Santusovej nedošlo. Za svojím rozhodnutím, respektíve postupom si dodnes stojím,“ píše na vysvetlenie Imlej a dodáva, že po týchto udalostiach sa jeho nadriadení rozhodli, že nie je „ich“, tým pádom je „proti nim“. Imlej tiež v liste zdôraznil, že sa v poslednom čase opakovane stretával s rozdeľovaním, či akýmsi kastovaním príslušníkov polície.

Zo všetkého, čo sa okolo mňa dialo, a k čomu som bol tlačený, som nadobudol presvedčenie, že ide o svojvoľné zneužívanie postupov funkcionárov Policajného zboru, so zámerom zbaviť sa konkrétnej príslušníčky.

Ľubomír Imlej, bývalý vedúci Útvaru ochrannej služby a prevencie ÚIS

Nuž a jej vedenie ho za to aj patrične „odmenilo“. Preradením na nižšiu funkciu. Údajne si to údajne „vyžadoval dôležitý záujem štátnej služby!“ Pri preberaní písomnosti však Imlej využil svoje právo a oboznámil sa so spisom vedeným v tejto veci. Zistil pri tom, že sú dva dôvody, pre ktoré musel na inšpekcii skončiť. Prvým bolo údajné neplnenie si služobných povinností vyplývajúcich z postavenia vedúceho oddelenia a druhým nesprávny postup pri kontrole liečebného režimu Diany Santusovej počas jej pracovnej neschopnosti. Imlej je však presvedčený, že skutočným dôvodom krokov voči nemu bolo dianie okolo vyšetrovateľky Santusovej. „Zo všetkého, čo sa okolo mňa dialo, a k čomu som bol tlačený, som nadobudol presvedčenie, že ide o svojvoľné zneužívanie postupov funkcionárov Policajného zboru, so zámerom zbaviť sa konkrétnej príslušníčky,“ uviedol v liste Imlej.

Chceli z neho vytvoriť spolupáchateľa?!

Imlej mal, okrem iného, počas jej choroby kontrolovať Santusovej liečebný režim, čo bolo celkom osemkrát v priebehu šiestich dní! Nikdy ale nezistil porušenie liečebného režimu. Kontrolu liečebného režimu Santusovej vykonával na pokyn nadriadeného Juraja Svítoka. A to aj napriek tomu, že to považoval za šikanózny postup voči nej. Ďalším zvláštnym a právo zneužívajúcim postupom vedenia ÚIS podľa Imleja je, že Juraj Svítok inicioval založenie operatívneho spisu, a v ňom z Imleja údajne vytvoril akéhosi spolupáchateľa Santusovej! ,,Santusová mala spôsobiť škodu tým, že je fiktívne práceneschopná a ja som mal toto konanie kryť, čo je absolútna lož. Návrh na realizáciu dal Juraj Svítok a úlohy operatívnym pracovníkom ukladal Pavol Ďurka. So znalosťou fungovania ÚIS nie je možné veriť, že by o tom nevedel Peter Juhás,“ bráni sa v liste Imlej.

Santusová mala spôsobiť škodu tým, že je fiktívne práceneschopná a ja som mal toto konanie kryť, čo je absolútna lož.

Ľubomír Imlej, bývalý vedúci Útvaru ochrannej služby a prevencie ÚIS

Je mimoriadne zaujímavé, že Pavol Ďurka je jedným z policajtov, ktorých vyšetroval Santusovej tím Oblúk pre možné manipulácie trestných konaní a teraz, v pozícii jedného z vedúcich predstaviteľov inšpekcie, podľa všetkého podniká kroky na jej odstránenie! Toto je teda absolútny nonsens a aj podľa Imleja je takýto postup zneužívaním postavenia ako i síl a prostriedkov polície, ktoré môžu slúžiť len na odstránenie nepohodlných. V liste premiérovi Imlej upozorňuje aj na absolútne klamstvá, ktoré sú v návrhu na jeho preradenie. Dopustiť sa ich mali jeho priami nadriadení a usvedčovať z toho ich má zvukovo-obrazový záznam, ktorý si v istej situácii vyhotovil. Urobil tak preto, lebo pozná praktiky a postupy súčasného najvyššieho vedenia inšpekcie.

Zmarili celú jeho profesnú kariéru

Imlej je presvedčený, že z videozáznamu je zrejmé vedomé klamstvo dvoch rádovo vyšších príslušníkov ÚIS v snahe zbaviť sa ho. „Podotýkam, že zo spisového materiálu vyplýva, že pokyn na doručenie uvedenej písomnosti im dával konkrétne Peter Juhás,“ konštatuje Imlej, ktorý navyše zdôrazňuje, že v tejto veci je nútený podať trestné oznámenie. Myslí si totiž, že predstavitelia vedenia ÚIS sa svojim konaním mohli dopustiť trestného činu zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Ľubomír Imlej okrem iného považuje za nehorázne a ponižujúce bezohľadne zneužívať moc a postavenie na dosiahnutie svojich cieľov takýmto spôsobom. Aj preto predsedu vlády Ľudovíta Ódora požiadal, aby pri rozhodovaní o jeho preradení prihliadal na všetky skutočnosti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kedy zareagujete na kauzu Záleskej?
  2. Prezident Slovenska na poslednom mediálnom tour
  3. Matúš Šutaj Eštok, generálny manažér strany Hlas-SD.

Imlej tiež v liste píše, že rozdiel medzi ním a jeho nadriadenými je ten, že oni budú premiérovi predkladať návrhy a oni ich budú komentovať, pričom on túto možnosť nemá. „Pre mňa ide o zmarenie celej mojej profesnej kariéry, ktorú som si desaťročia budoval a som presvedčený, že som ako príslušník Policajného zboru vždy postupoval korektne a nikdy som vedome nepostupoval protizákonne, ani v rozpore s  morálnymi hodnotami,“ zakončil Ľubomír Imlej svoj list. Ako sa ukázalo, zbytočne. Ak už padla hlava ministra Šimka, prečo by nemala padnúť aj tá, ktorú nosí na krku taký „bezvýznamný“ človek akým je dovtedy za svoju veľmi dobrú práci oceňovaný policajt Ľubomír Imlej?

Zdroj: plus7dni.pluska.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zúfalý list „odmeneného“ policajta premiérovi Ódorovi bol ním úspešne odignorovaný! Prečo asi?

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: