eReport.sk
Na ilustračnej snímke ukrajinská vlajka počas Koncertu pre Ukrajinu, ktorý organizuje festival Pohoda na bratislavskom Hlavnom námestí 27. februára 2022 v Bratislave.
Na ilustračnej snímke ukrajinská vlajka počas Koncertu pre Ukrajinu, ktorý organizoval festival Pohoda na bratislavskom Hlavnom námestí 27. februára 2022 v Bratislave. Foto: tasr

Vlajka Ukrajiny je preč! Prečo zmizla z priečelia budovy košickej župy? Ereport pozná odpoveď

Od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine sa na mnohých našich úradných budovách objavila ukrajinská vlajka. Má vyjadrovať solidaritu s našim východným susedom. Na priečelí budovy, v ktorej sídli košická župa, však pred pár dňami vlajka cudzieho štátu „záhadne zmizla, upozornili nás východniari.

Javí sa to tak, že situácia nielen na Slovensku, ale prakticky v celej Európskej únii je taká, že kto takpovediac nejde s Ukrajinou, ide proti nej. Jednoducho, ide o geopolitickú tému, ktorá zjavne polarizuje aj našu spoločnosť. Mnohým ľuďom v Košiciach preto udrelo do očí, že z budovy Úradu Košického samosprávneho kraja znenazdajky zmizla ukrajinská vlajka. Ereport preto zisťoval, čo za tým je.

Vlajka musela ustúpiť banerom a – protokolu

Viacerí zmätení Košičania sa na nás obrátili s otázkou „Kam zmizla ukrajinská vlajka, ktorá bola zavesená na budove košickej župy?“

Z priečelia budovy Košického samosprávneho kraja zmizla ukrajinská vlajka. Ustúpiť musela protokolu a banneru k Župným dňom. – Foto: fb/ksk

Otázka to bola určite na mieste, keďže aj predstavitelia slovenskej vlády či prezidentka Zuzana Čaputová dookola verejnosti pripomínajú, že Ukrajina vo vojne s Ruskou federáciou bojuje aj za nás. A tak podľa našich aktuálne najkľúčovejších politikov musíme byť solidárni a Ukrajine pomáhať. Pokiaľ v tomto duchu nekonáme, alebo máme iný názor, aj podľa polície sa vlastne automaticky stávame šíriteľmi prokremeľskej propagandy. Aj preto sa dá pochopiť, že mnohými obyvateľmi metropoly východného Slovenska po zmiznutí ukrajinskej vlaky z priečelia známej úradnej budovy, lomcovali minimálne zmiešané pocity.

Vojna – nevojna, solidarita – nesolidarita, Župné dni v Košiciach majú prednosť. A tak by to zrejme malo byť.

„Zaneprázdnených“ hovorcov na župe naše pátranie po vlajke zjavne zaskočilo, na „zapeklitú“ otázku Ereportu, že prečo ukrajinská vlajka na župnej budove chýba, veď donedávna tam bola, odpovedali až po dvoch dňoch. Ale aspoň sme sa dočkali. A aké je zdôvodnenie župy, ktorej šéfuje Rastislav Trnka? Celkom prosté.

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. – Foto: tasr

Ukrajinská vlajka bola na priečelí budovy Úradu Košického samosprávneho kraja umiestnená od začiatku vojny na Ukrajine. Aktuálne však tento priestor slúži na umiestnenie bannerov k Župným dňom. Hľadali sme spôsob ako umiestniť bannery aj vlajku. Bohužiaľ, sa nám nepodarilo nájsť vhodné a predovšetkým dôstojné riešenie. Vyvesovanie vlajok má svoje protokolárne pravidlá. Rovnako podpora Župných dní patrí medzi úlohy kraja,“ napísala Ereportu Anna Terezková, hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja.

Bohužiaľ, nepodarilo sa nám nájsť vhodné a predovšetkým dôstojné riešenie.

Anna Terezková, hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja

Nuž teda, vojna – nevojna, solidarita – nesolidarita, Župné dni v Košiciach majú prednosť. A tak by to zrejme malo byť. Hoci súcitime s Ukrajincami, ktorých sužuje vojna a pomáhame im, ako sa len dá, predsa len platí, že žijeme na Slovensku a prednosť by mali dostať naše priority a záujmy. Veď problémov máme aj na Slovensku viac než dosť. Život u nás sa predsa vojnou na Ukrajine nemôže zastaviť, zhoduje sa významná časť občanov Slovenska.

A navyše, pri zdražovaní úplne všetkého, by mali dostať Slováci aj trochu zábavy a kultúry, s ktorými sú spojené aj spomínané Župné dni. Napokon, už aj starí Rimania upokojovali pospolitý ľud tým, že im dali nielen chleba, ale aj hry…

Related Posts

  1. Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
  2. USA vojaci


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vlajka Ukrajiny je preč! Prečo zmizla z priečelia budovy košickej župy? Ereport pozná odpoveď

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti