eReport.sk
Maroš Žilinka, foto: tasr

Žilinkovi praskli nervy. Napísal list šéfovi súdnej rady

Pred pár dňami zverejnil denník Sme rozhovor s predsedom Súdnej rady Ján Mazák. Právnik v ňom okrem iného vyjadril názor, že to, ako si generálny prokurátor Maroš Žilinka vykladá paragraf 363 Trestného poriadku, môže byť protiústavné. Jeho slová postavili Žilinku zo stoličky.

Redakcia eReport.sk má k dispozícii list, ktorý sa rozhodol generálny prokurátor napísať Mazákovi. Vyčíta mu v ňom niektoré tvrdenia a názory. Jedným z nich bolo napríklad to, že prokuratúra je súčasťou výkonnej moci. „O nesprávnosti Vášho názoru o prokuratúre ako súčasti výkonnej moci svedčí aj vymedzenie pôsobnosti medzi zákonodarnou, výkonnou a súdnou mocou. Žiadna z uvedených mocí nemá oprávnenie ukladať generálnemu prokurátorovi Slovenskej republiky, akým spôsobom má uplatňovať svoje zákonné oprávnenia, ani ako má postupovať v konkrétnej trestnej veci,“ uvádza Žilinka v liste.

A potom je tu aj paragraf 363 Trestného poriadku, ktorý generálna prokuratúra použila už nejeden raz. Vďaka nemu sa z väzby dostal napríklad bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský. Z tohto dôvodu ho chcú meniť aj niektorí koaliční politici. Kriticky sa k jeho používaniu stavia aj Mazák. „S určitosťou viem, že to, že generálny prokurátor nerozhodol o podnete na použitie paragrafu 363 Trestného poriadku, nemôže byť žiaden dôvod na odmietnutie obžaloby v žiadnom prípade. Nikto si neuvedomuje, že to nie je návrh na použitie tohto paragrafu. To je iba obyčajný podnet, o ktorom môže a nemusí rozhodnúť generálny prokurátor,“ tvrdil v rozhovore Mazák. Žilinka v liste cituje niekoľko paragrafov s tým, že šéf súdnej rady sa mýli. „Konať o návrhu (pozn. generálny prokurátor) nie je povinný, len ak návrh podala neoprávnená osoba, inak je o návrhu povinný konať,“ uvádza sa v otvorenom liste.

Ján Mazák – Foto: tasr

„Zhrunúc Vami uvedené tvrdenia o akomsi „podnete“ či „obyčajnom podnete“, ktoré „nie sú návrhom“ na zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní, o ktorom generálny prokurátor Slovenskej republiky „môže a nemusí rozhodnúť“, výslovne odporujú platnej právnej úprave a nie sú pravdivé,“ trvá na svojom Žilinka.

Čítajte viac:

  1. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas brífingu.
  2. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.

Ale zrejme najviac ho vytočili Mazákove slová, keď na otázku novinárky, či to ako si generálny prokurátor vykladá a používa paragraf 363 nemôže byť protiústavné odpovedal: „Áno. Doslova a do písmena.“ Predseda súdnej rady k tomu ešte doplnil pár slov. „To nemôže byť v súlade s ústavou, aby orgán výkonnej moci, alebo orgán, ktorý patrí do výkonnej moci, revidoval súdne rozhodnutia,“ dodal Mazák.

„Pri všetkej úcte k Vami zastávanej ústavnej funkcii, predseda Súdnej rady Slovenskej republiky nie je orgánom príslušným posudzovať a ani vyslovovať záver o súlade alebo nesúlade rozhodnutí generálneho prokurátora Slovenskej republiky s Ústavou Slovenskej republiky. A to ani napriek tomu, že ste v minulosti vykonávali funkciu predsedu ústavného súdu Slovenskej republiky. Takéto vyjadrenia nepovažujem za korektné a priespievajúce k budovaniu právneho vedomia občanov a ich úcty k právu,“ tvrdí Žilinka.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinkovi praskli nervy. Napísal list šéfovi súdnej rady

Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti