tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Advokát Martin Ribár. Foto: amr

Advokát Ribár k zadržaniu kajúcnikov: Existujú indície a závažné podozrenia z možnej manipulácie vyšetrovania!

Polícia dnes ráno zadržala bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a bývalého námestníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa Beňu. Udalosť komentuje aj advokát Martin Ribár.

Podľa informácií tvnoviny.sk je Makó zadržaný pre krivú výpoveď a prísahu a Beňa pre krivé obvinenie, prísahu a výpoveď. Zatknutie sa má týkať skutku, v ktorom sú obvinení exšéf SIS Vladimír Pčolinský a Zoroslav Kollár. 

K zadržaniu sa vyjadril aj bratislavský advokát Martin Ribár, ktorého zadržali v októbri 2019 v rámci policajnej akcie Apač zameranej voči bratislavskej skupine takáčovcov a ktorý strávil v kolúznej väzbe 565 dní.

Vyzývame tak médiá, politikov ako aj bežných občanov k zdržanlivosti prezentácie zadržania a obvinenia osôb Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu ako pokračovanie „vojny v polícii“ a ako snahy o zabrzdenie „očisty spoločnosti“, resp. ako snahu o účelové konanie v snahe zabrániť trestným stíhaniam určitých politicky exponovaných osôb, ako snahu o zabrzdenie vyšetrovania zo strany príslušníkov NAKA v závažnej korupčnej a organizovanej trestnej činnosti, či spájanie zadržania týchto osôb s využívaním §363 Trestného poriadku Generálnou prokuratúrou SR,“ píše vo vyhlásení.

Upozorňuje, že dlhodobo existujú indície a závažné podozrenia z možnej manipulácie vyšetrovania a dokazovania v mediálne exponovaných kauzách zo strany niektorých príslušníkov NAKA, práve aj s využívaním inštitútu tzv. „kajúcnikov“ a to aj konkrétne osôb Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu. Uvedené podozrenia je podľa neho nevyhnutné vyšetriť.

Ribár ďalej konštatuje: „Naše Občianske združenie ZA DEMOKRACIU A PRÁVNY ŠTÁT dlhodobo poukazuje na možnosť zneužívania inštitútu tzv. „kajúcnikov“ a na závažné podozrenia z manipulácie trestných konaní a dokazovania v trestných konaniach. Plne rešpektujem aj v prípade osôb Ľudovít Makó a Boris Beňa prezumpciu neviny, je však naozaj nevyhnutné vyšetriť podozrenia z možných účelových výpovedí spolupracujúcich osôb v trestných konaniach a podozrenia z manipulácie trestných konaní a dokazovania v trestných konaniach – pretože, ak by sa preukázali tieto podozrenia ako pravdivé, došlo by k bezprecedentnému zneužívaniu trestných konaní, porušovaniu základných princípov právneho štátu a práva na spravodlivý proces osôb, ktorých by sa takého manipulované trestné konania dotýkali.“

Na záver svojho stanoviska poprosil všetkých o zdržanlivosť vo vyjadreniach, nakoľko je nevyhnutné počkať na výsledky vyšetrovania polície, ktorá „má predsa „rozviazané ruky“ a stíha všetky osoby podozrivé z páchania trestnej činnosti bez ohľadu na ich postavenie, majetok, či ich politickú príslušnosť.“

Právo na spravodlivý proces je podľa jeho slov jedným zo základných ľudských práv, ktoré je garantované Ústavou SR, Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd, Listinou základných práv a slobôd a tiež Chartou základných práv Európskej únie.

„Spravodlivosť a zákon, rovnosť pred zákonom musia platiť pre všetkých rovnako – a to bez výnimky na spoločenské postavenie, majetok, či príslušnosť a vzťahy k nejakej politickej strane či hnutiu – je však nevyhnutné povedať, že akákoľvek snaha o očistu spoločnosti či snaha o spravodlivosť musí prebiehať čisto a len a len zákonnými prostriedkami,“ prizvukuje RIbár.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Advokát Ribár k zadržaniu kajúcnikov: Existujú indície a závažné podozrenia z možnej manipulácie vyšetrovania!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku