eReport.sk
Vlajky EÚ pred Európskym parlamentom.
Vlajky EÚ pred Európskym parlamentom. Ilustračné foto: shutterstock

Odklepnuté! Europoslanci rozhodli o urýchlení dodávok munície a rakiet Ukrajine

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli vo štvrtok v zrýchlenom právnom konaní odobrili nové nariadenie o podpore výroby munície (ASAP). Cieľom je urýchliť dodávky munície a rakiet na Ukrajinu a pomôcť členským štátom obnoviť vyprázdnené vojenské sklady. Informuje o tom spravodajca TASR.

Za nový právny predpis hlasovalo 446 poslancov, 67 boli proti a 112 sa zdržalo. Europoslanci teraz začnú rokovania s Radou EÚ (členské štáty) s cieľom dosiahnuť politickú dohodu, o ktorej bude EP hlasovať v júli v Štrasburgu.

Mohlo b yvás tiež zaujímať:

  1. Ďakovala mu aj Kolíková
  2. Slobodní v otroctve
  3. Orbánovi Slováci veria

Treba vykryť nedostatok munície

ASAP má zavedením cielených opatrení vrátane financovania vo výške 500 miliónov eur zvýšiť výrobnú kapacitu členských krajín EÚ a nahradiť súčasný nedostatok najmä munície a ďalších produktov obranného priemyslu. Európska komisia (EK) bude monitorovať ich dostupnosť.

Účinnosť nariadenia sa vyhodnotí do polovice roka 2024 a podľa výsledkov sa môže zvážiť predĺženie opatrení a zvýšenie rozpočtu.

Víťazstvo kolektívnej bezpečnosti

EK predložila ASAP začiatkom mája a europoslanci sa dohodli, že spustia proces naliehavého legislatívneho postupu s cieľom urýchliť jeho schválenie.

Vedúci rokovacieho tímu EP, rumunský poslanec Cristian Bušoi v tejto súvislosti vyhlásil, že ide o „významný krok“ vpred v oblasti bezpečnosti a obrany EÚ a je vyjadrením „neochvejnej podpory“ Ukrajiny v súvislosti s prebiehajúcou ruskou agresiou. „Posilní to našu schopnosť reagovať na bezpečnostné výzvy. Je to víťazstvo Európy a našej kolektívnej bezpečnosti,“ uviedol Bušoi.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odklepnuté! Europoslanci rozhodli o urýchlení dodávok munície a rakiet Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php