eReport.sk
Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) a podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič (vpravo) pózujú počas stretnutia v Štrasburgu v stredu 19. októbra 2022.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) a podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič (vpravo) pózujú počas stretnutia v Štrasburgu v stredu 19. októbra 2022. Foto: tasr

VIDEO Šefčovič o pripravovanom summite EÚ: Musíme si uvedomiť tento „rebríček priorít“ Ukrajiny

Šefčovič o pripravovanom summite EÚ. Dvojdňový summit Únie (9. a 10. februára) sa bude okrem migrácie a ochrany európskeho trhu zaoberať aj situáciou na Ukrajine. A do značnej miery zohľadní minulotýždňovú návštevu členov Európskej komisie (EK) v Kyjeve. Rovnako aj výsledky summitu EÚ – Ukrajina. V rozhovore pre TASR to uviedol podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Najdôležitejšie sú odhodlanie a spolupráca
  2. Hlas rozumu a rešpektu
  3. Najdôležitejšie sú odhodlanie a spolupráca

Slovenský eurokomisár, ktorý v Kyjeve rokoval so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom, ministrom pre energetiku Hermanom Haluščenkom a ministrom pre životné prostredie a prírodné zdroje Ruslanom Strilcom, pripomenul, že stretnutie kolégia komisárov s ukrajinskou vládou možno označiť za historické.

Je to vraj aj o novej kapitole budúcnosti EÚ

„Tak to bolo vnímané zo strany (ukrajinského) prezidenta Volodmyra Zelenského i predsedníčky (EK) Ursuly von der Leyenovej. Zhodli sme sa na tom, že momentálne sa nepíše len dôležitá stránka ukrajinských dejín, ale začali sme písať aj novú kapitolu budúcnosti EÚ,“ opísal situáciu Šefčovič.

Podľa neho spôsob, akým EÚ pomôže uchrániť Ukrajine jej suverenitu a pomôže ju znovu vybudovať a zmodernizovať, bude mať vplyv aj na modernizovanie samotnej Únie a jej rozširovanie.

EÚ si musí uvedomiť tento ukrajinský „rebríček priorít“

„Môj osobný dojem z tejto návštevy bol taký, že ukrajinská vláda, ktorá čelí ničivému vojenskému konfliktu, venovala celý deň tomu, aby mohla s EÚ rokovať o príprave na členstvo – čo ešte musia urobiť, aké výsledky už dosiahli a kde potrebujú pomôcť. To len odzrkadľuje to, akú vysokú prioritu členstvu v EÚ Ukrajina dala,“ vysvetlil.

VIDEO Šefčovič o summite EÚ po návšteve členov Európskej komisie v Kyjeve

EÚ si podľa jeho slov musí uvedomiť tento ukrajinský „rebríček priorít“, v ktorom členstvo v Únii sa dostáva na rovnakú úroveň ako túžba zvíťaziť v ničivej vojne s Ruskom.

Inštitúcie EÚ ani v priebehu utorka nepotvrdili správy, že Zelenskyj by sa vo štvrtok mohol osobne zúčastniť na summite EÚ. A  rokovať priamo s lídrami členských krajín. Šefčovič však upozornil, že je o čom diskutovať. Ukrajinská strana každý deň uskutočňuje veľa dôležitých krokov pre napĺňanie svojich integračných ambícií. EÚ jej pomáha okrem makrofinančne, dodávkami elektrických generátorov a prijímaním legislatívnych opatrení.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Šefčovič o pripravovanom summite EÚ: Musíme si uvedomiť tento „rebríček priorít“ Ukrajiny

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti