eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebude môcť predniesť videoprejav vo finále pesničkovej súťaže Eurovízia
Kolotoč sa točí pri zástavách Eurovízie pred prvým semifinále pesničkovej súťaže Eurovision Song Contest v Liverpooli 9. mája 2023, ktoré sa pôvodne malo konať v ukrajinskej metropole Kyjev. Finále sa uskutoční v sobotu 13. mája. Foto: TASR/AP

To určite nečakal. Zelenskyj dostal stopku od Eurovízie. „Základnym pilierom je, že sme apolitickí!“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebude môcť predniesť videoprejav vo finále pesničkovej súťaže Eurovízia, ktoré sa bude konať v sobotu. Vo štvrtok to oznámili organizátori podujatia. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Európska vysielacia únia (EBU) priblížila, že Zelenského príhovor znemožnili „prísne pravidlá“ súťaže. „Jedným zo základných pilierov súťaže je apolitický charakter podujatia,“ uviedla EBU. „Tento princíp zakazuje možnosť politických či podobných vyhlásení v rámci súťaže,“ vysvetlila.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Britský premiér Boris Johson prichádza na stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve v piatok 17. júna 2022.
  2. Rusko je synonymom teroru
  3. Zelenskyj sa prihovoril k občanom

EBU uviedla, že Zelenského žiadosť o príhovor vo finále Eurovízie, ktorá síce zahŕňa „obdivuhodné úmysly, avšak žiaľ nemôže byť schválená, pretože by to bolo proti pravidlám podujatia“.

Finále Eurovízie 2023 bude v sobotu 13. mája a jeho súčasťou bude špeciálna pocta Ukrajine, pričom vystúpi 11 tamojších umelcov. Odvysielané budú i videoklipy znázorňujúce rozličné časti krajiny.

Anglické mesto Liverpool organizuje pesničkovú súťaž v mene vojnou zničenej Ukrajiny, keďže Sam Ryder ako reprezentant Veľkej Británie skončil minulý rok v talianskom Turíne na druhom mieste za ukrajinským Kalush Orchestra.

EBU vlani rozhodla, že Ukrajina, nebude môcť pre ruskú inváziu podujatie usporiadať. Na tomto rozhodnutí trvala napriek protestom zo strany ukrajinskej vlády, ktorá navrhovala preložiť miesto konania do pohraničnej oblasti v rámci Ukrajiny vzdialenej od frontu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

To určite nečakal. Zelenskyj dostal stopku od Eurovízie. „Základnym pilierom je, že sme apolitickí!“

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php