Začiatkom týždňa priniesli médiá hlavného prúdu informáciu, že prezident Združenia sudcov Slovenska (ZSS) a zároveň predseda trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu, sudca František Mozner, má byť už po druhýkrát disciplinárne stíhaný. Denník N sa rovno pýtal, či toto netreba brať ako diskvalifikáciu sudcu Moznera a či je správne, aby naďalej zostal prezidentom ZSS a predsedom kolégia. Reaguje ZSS a pre eReport exkluzívne aj čestný prezident ZSS, doktor Juraj Sopoliga.
Mohlo by vás zaujímať
Stanovisko viceprezidentov ZSS Martina Vladika, Štefana Hrvolu, Ayše Pružinec Eren a Tatiany Veščičíkovej vám prinášame v celom znení.
„Skutočnosť, že dnes už poslankyňa Kolíková podala tesne pred odchodom z pozície ministerky spravodlivosti na prezidenta ZSS návrh na začatie disciplinárneho konania, ho v žiadnom prípade nediskvalifikuje z funkcie prezidenta najväčšej stavovskej organizácie sudcov.
K údajnému zámeru predsedu NS SR podať na JUDr. Františka Moznera ďalší disciplinárny návrh nemáme žiadnu vedomosť, a preto sa k tomu nevyjadrujeme.

Na snímke zľava prezident Združenia sudcov Slovenska František Mozner a minister spravodlivosti SR Viliam Karas počas tlačovej konferencie predsedov krajských súdov na tému Príprava implementácie súdnej mapy, v Banskej Bystrici 10. októbra 2022. – Foto: tasr
Pokiaľ predsedu Špecializovaného trestného súdu JUDr. Jána Hrubalu z jeho kandidatúry na tento post nediskvalifikovali jeho dve dopravné nehody, ktoré mal spáchať pod vplyvom alkoholu, pričom podľa medializovaných správ mal pri jednej odmietnuť dychovú aj krvnú skúšku, a zároveň súčasného špeciálneho prokurátora JUDr. Daniela Lipšica nevylúčilo z možnosti kandidovať na túto funkciu spáchanie trestného činu, za ktorý bol právoplatne odsúdený, a dokonca ani to, že v čase kandidatúry bol v podmienke, tak podanie návrhu na začatie disciplinárneho stíhania za prieťahy v konaní je v porovnaní s vyššie uvedeným zanedbateľnou banalitou.
Zdôrazňujeme, že JUDr. František Mozner je uznávaným a aj v medzinárodných justičných kruhoch váženým prezidentom Združenia sudcov Slovenska, ktoré sa pri svojej činnosti riadi schválenými Stanovami ZSS, v ktorých sú upravené kompetencie všetkých jeho orgánov. Ani podanie disciplinárneho návrhu na JUDr. Františka Moznera preto neznižuje dôveru a vážnosť jeho osoby.„
Hlavný prúd
Zaujímavé je, že o tom, že predseda NS SR už takýto návrh podal nemajú vedomosť ani viceprezidenti ZSS ani jeho čestný prezident doktor Juraj Sopoliga, ktorý bol dlhé obdobie jeho prezidentom. Prečo o tom médiá hlavného prúdu informovali ako o hotovej veci, je otázne. Najmä, ak sa mainstream hrdí tým, že nezverejňuje „hoaxy a dezinformácie,“ ako tzv. alternatíva.
„Podľa mojich informácií ani nie je naozaj ešte zrejmé, že predseda NS SR podal disciplinárny návrh. Za tejto situácie sa stotožňujem s vyjadreniami viceprezidentov ZSS, ktorí podporujú prezidenta ZSS,“ hovorí doktor Sopoliga.
Kampaň?
„Osobne mi pripomína táto situácia obdobu kampane, ktorá sa spustila pred voľbami členom súdnej rady, kde masmédia, najmä Denník N a SME, neopodstatnene obsahovo ohovárali sudkyne, ktoré najviac verejne a vecne opodstatnene kriticky poukázali na zásadné nedostatky návrhu tzv. súdnej mapy,“ uvádza čestný prezident ZSS.
„Sudcovský zbor sa ale nedal masmédiami ovplyvniť a jednoznačne tieto tri sudkyne boli zvolené za členov Súdnej rady SR výraznou väčšinou hlasov (JUDr. Kosová, JUDr. Ayše Pružinec Erenová, JUDr. Dudzíková).“
JUDr. Juraj Sopoliga, emeritný sudca a čestný prezident ZSS
Emeritný sudca na záver poznamenal, že informáciu médiá priniesli deň predtým, ako sa konali voľby predsedu trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR. Tú v súčasnosti zastáva práve doktor Mozner.
Nie tak dávno
Na sudcu Moznera už v minulosti útočil aj predseda Súdnej rady SR Ján Mazák. Ten sa ho snažil očierňovať v zahraničí, potom ako si Mozner dovolil Poradnej rade európskych sudcov (CCJE) zaslať svoje stanovisko k súdnej mape Márie Kolíkovej.
Predseda ZSS mal za to, že niektoré návrhy v Súdnej mape nerešpektujú európske štandardy justície. CCJE mu dalo za pravdu.
Mozner podal na Mazáka žalobu. Nedošlo ani k prvému pojednávaniu. Mazák sa Moznerovi po roku od skutku ospravedlnil.
Záverom
EREPORTU nie je známe, že by niekto navrhol disciplinárny postih napr. voči sudkyni Záleskej, ktorá ostatných sudcov nazývala „sviňami,“ s tým, že pre nich neplatí prezumpcia neviny. Ani vo veci Haščák, kde doktorka Záleská rozhodla nezákonne. Možno je rozdiel v tom, že sudca Mozner nechodí na dovolenky s novinárkou Denníka N…
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Združenie sudcov reaguje na útok na Moznera. Pripomína Hrubalove jazdy v opitosti a podmienku Lipšica!