eReport.sk
Putin sa zastal Trumpa
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: tasr/dpa

KOMENTÁR Mesiac, v ktorom Západ prehral


Ak sa obzrieme za uplynulým mesiacom, je až šokujúce, ako málo západné médiá, o slovenských ani nehovoriac, preberali dve kľúčové veci. Čítajte náš najnovší komentár.

Po prvé, na Ukrajine sa začal výrazne lámať front. Rusi postupujú stále rýchlejšie. Správy o fronte sú ale dnes už len treťoradými článkami, dávno im nepatria palcové titulky. Dobre informovaní komentátori, ruskí, ukrajinskí, americkí, sa zhodujú, že najneskôr na jar sa začnú mierové rozhovory s úplnou vážnosťou, pretože Ukrajina už bude ruský postup spomaľovať len s veľkými ťažkosťami. 

Svojím spôsobom sa dokonca hodí, ak prezidentské voľby vyhrá Trump. Provojnová klika aspoň bude môcť z mieru obviňovať jeho, hoci konflikt, aspoň v jeho aktuálnej horúcej podobe, by bola nútená začať ukončovať hociktorá administratíva.

Západ už nerozhoduje o svete

Hlavnou geopolitickou udalosťou mesiaca, aj roka, či desaťročia, však bol samit BRICS v ruskej Kazani. Zišli sa na ňom predstavitelia štátov, členov BRICS aj partnerov, ktoré predstavujú polovicu svetového obyvateľstva.

Bol to absolútny diplomatický triumf Ruska. Ešte pred necelými tromi rokmi bola Moskva na hrane izolácie. Invázia na Ukrajinu vyvolala vo svete šok. 

Postupne ale arogancia ukrajinských predstaviteľov, vrátane pokračujúcej teatrálnosti prezidenta, akoby úplne odtrhnutého od reality konfliktu, začala obraz značne meniť. A najmä, globálny Juh veľmi rýchlo začal vidieť konflikt ako typickú hru koloniálnych veľmocí. 

A hlavne pochopil, že nastáva okamih, keď sa aj ony, krajiny Ázie, Afriky či Južnej Ameriky môžu začať správať samostatnejšie. 

Rusko, už nie je západným veľmociam niečím zaviazané. A tak ich rado podporí vojensky, ako sa to nedávno stalo v niektorých afrických krajinách. A obrovská Čína ekonomicky – ako sa to deje cez jej narastajúce investície v rozvojových krajinách, ktoré sú výhodnejšie ako úvery od Svetovej banky. Číňania si totiž nediktujú také zväzujúce podmienky, navyše prinášajú aj konkrétne know-how, priamo pomáhajú vytvárať miestny priemysel.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pod paľbou sankcií i Slovensko
  2. ruský prezident Vladimir Putin
  3. Oblohu nad ukrajinským hlavným mestom v stredu večer rozžiaril záblesk, ktorého pôvod nie je jasný.
  4. Dmitrij Medvedev hovorí o blízkosti jadrového konfliktu.

Navyše, do hry vstupujú aj šéfovia regionálne silných krajín, ktorí vidia príležitosť, ako obnoviť historickú slávu svojich krajín. Šikovným manévrovaním, tým, že si zachovajú niektoré vzťahy so Západom, ale vďaka súčinnosti s BRICS si už budú môcť voľne diktovať svoje podmienky. A navyše sa na nich jasnejšie upnú svetlá reflektorov svetovej politiky. Týka sa to Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, ale aj Turecka, ktoré si prihlášku do BRICS podáva ako prvá krajina NATO.

Putinov triumf

Na zlosť mnohých samit nie je možné ani predstavovať ako nejakú konferenciu diktátorov, ktorí prišli podporiť ruského autokrata. Obrovská časť zúčastnených, vrátane Indie, Brazílie a Južnej Afriky, sú totiž demokracie.

Podstatný je ale ten mocenský rozmer. BRICS je síce len veľmi voľné zoskupenie (Putin bol nútený pred kamerami vyvracať niektoré mýty, napríklad, že sa zoskupenie chystá vytvoriť platobnú platformu konkurujúcu platforme SWIFT), ale politicky je dnes jednou z najdôležitejších svetových inštitúcií. A na samite jej predsedal Vladimír Putin, prezident Ruskej federácie.

Ešte raz: predsedal združeniu zastupujúcemu polovicu sveta.

Zdroj: ereport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KOMENTÁR Mesiac, v ktorom Západ prehral

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre