eReport.sk
Foto loga eReportu, foto:redakcia eReport/adobephotoshop

Zahraničím platení aktivisti útočia na eReport. Najprv ho zaradili na konšpiračný zoznam, teraz ho chcú vyhladovať


Redakcia eReportu obdržala email, v ktorom ju prekvapený inzerent informuje o nekalých praktikách zahraničím platených aktivistov, s cieľom zbaviť sa vplyvného média a konkurencie.

Tak sme sa dočkali. Po zaradení eReportu na zoznam Konšpirátori.sk prišla ďalšia fáza útoku. Treba uznať, že vymyslené to majú dobre. Najprv zaradenie na pochybný zoznam, následne odradenie inzerentov a minimalizácia príjmov z reklamy. Takto sa odstavuje konkurencia. Klasik by povedal, že takto sa to robí, do psej matere.

Nástroj nekalého boja

Ale poďme pekne poporiadku. Spravodajský portál eReport sa vypracoval na vplyvné médium. Môžeme hovoriť o úspešnom príbehu, ktorý ale neprišiel zo dňa na deň. Vyžadovalo si to kopec času a úsilia, no podarilo sa a dnes je z eReportu zdroj informácií pre naozaj veľkú základňu jeho čitateľov. A tu začína problém.

Problém spočíva v konkurencii a súperení médií, pričom nejde len o konkurenciu v reklame. Tá je dokonca druhoradá. Najväčší problém pre ostatné médiá a ich majiteľov je konkurencia v šírení naratívov. A to z jednoduchého dôvodu. Z pôvodne štandardných médií sa stali obyčajné továrne na propagandu. Už neinformujú, ale vytvárajú a modelujú verejnú mienku podľa potreby. A zo všetkého najviac neznášajú, keď im to niekto kazí, teda keď niekto reálne informuje a keď im narúša ich monopol na pravdu. Vtedy sú ich zámery viditeľné a naratívy oslabené.

Pre potreby tohto článku teda budeme používať slovné spojenie propagandistické médiá. Ich typickými predstaviteľmi sú SME, Denník N, Týždeň prípadne Aktuality a Markíza. No a majitelia a donori týchto propagandistických médií prišli so šikovným spôsobom, ako sa zbaviť konkurencie. Prvopočiatky tohto príbehu siahajú mimo Slovenska, je to totiž príbeh o novodobých križiackych výpravách proti hoaxom a dezinformáciám. Mimochodom, aj tieto dve slová sú len propaganda. A veľmi účinná propaganda.

Ale aby sme to skrátili, zahraničím platení aktivisti, vyškolení bojovníci proti hoaxom a dezinformáciám (čiže propagandisti) dali na Slovensku hlavy dokopy a prišli so senzačným nápadom. Vytvoríme zoznam nepriateľských webov, možno si povedali. A tak aj bolo, vznikla stránka Konšpirátori.sk. Poďme si o nej povedať niečo viac.

Konšpirátori.sk

„Sme verejná databáza webových stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom. Pomôžeme vám zabrániť tomu, aby sa vaša reklama zobrazovala na weboch, ktoré môžu poškodiť vašu reputáciu,“ píšu hneď na úvodnej stránke. Takže verejná databáza hovoríte? Zvedavejšieho človeka hneď napadne, ako taká databáza vzniká a kto sa na jej vzniku podieľa. To sú zásadné otázky.

Stránka má svoju komisiu, ktorej členovia vypracúvajú akési posudky, na základe ktorých sa potom daný web zaradí na konšpiračný zoznam. No a v komisii nájdeme veľmi zaujímavé mená. O každom členovi tejto komisie by sa dal napísať samostatný článok. Mnohí z nich pracujú v propagandistických médiách, čo je vlastne konflikt záujmov ako hrom, keďže hodnotia iné médiá. Ďalší členovia pracujú v mimovládkach a tak podobne.

Veľmi známy člen komisie je Pavol Hardoš píšuci pre SME a sediaci v správnej rade Sorošom založenej Nadácie otvorenej spoločnosti. Portál eReport napríklad hodnotil spisovateľ píšuci pre Denník N Michal Hvorecký, ktorý často moderuje protivládne protesty a akcie PS. Ďalším známym menom v tejto pseudokomisii je Tomáš Kriššák pracujúci pre Gerulatu. Tá stojí za medializovaným zoznamom tzv. ruských trollov. Založil ju Michal Trnka, syn spolumajiteľa Esetu Miroslava Trnku. V komisii sú aj ďalší novinári z Denníka N a SME.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Robert Fico

Čestným členom komisie je potom Alexej Fulmek. To je ten Fulmek, ktorý je generálnym riaditeľom a spolumajiteľom vydavateľstva Petit Press, ktoré vydáva denník SME. Ani toto nie je konflikt záujmov? Aby toho nebolo málo, tak Fulmek bol aj členom predstavenstva mediálneho finančného fondu MDIF, ktorý ovláda George Soroš. Čo čert nechcel, MDIF sa v roku 2021 stal akcionárom Petit Press, čo v preklade v podstate znamená, že SME vlastní cez MDIF Soroš.

Liberálna demokracia

A teraz si predstavte, že po tom všetkom, čo sme tu napísali, Konšpirátori.sk majú tú drzosť, že o sebe dokážu tvrdiť, že sú nestranní, objektívni a nezávislí a oni budú určovať, kto šíri bludy a kto nie. Neuveriteľné. O tomto projekte by sa dalo písať naozaj veľmi dlho a stále by bolo o čom. Pre dnešok však bude postačovať, keď ešte spomenieme najvýznamnejších podporovateľov tohto ušľachtilého projektu, ktorý robí svet lepším miestom.

Medzi desiatkami známych reklamných agentúr sa na konci stránky vynímajú logá veľvyslanectva Veľkej Británie, USA a Holandska. Tradičné trio. Figuruje tu samozrejme Gerulata a potom mimovládka s názvom CIPE. Ide o inštitút spadajúci pod dobre známu mimovládku NED, ktorá po celom svete šíri demokraciu (rozumej prevraty). Je financovaná priamo vládou USA a v minulosti sa nechtiac priznala k financovaniu ruskej opozície proti Putinovi a protestov v Bielorusku. Krásne niečo. A hlavne demokratické.

Hlavná zápletka

Takže už vieme, že existuje akýsi portál Konšpirátori.sk ktorý spravuje zoznam údajne konšpiračných webov. Vieme už, kto za tým portálom stojí a že nemôže byť ani reči o nejakej objektivite z ich strany. A vieme aj to, že eReport bol na tento zoznam zaradený. Teraz teda môžeme prejsť k hlavnej zápletke.

Redakcia eReportu nedávno obdržala email, v ktorom ju inzerent, ktorého reklamné banery sa objavujú na stránkach eReportu, informuje, že bol oslovený človekom zastupujúcim dobre známy portál Infosecurity. Ak ste náhodou o Infosecurity ešte nepočuli, tak tento portál zakladal istý Victor Breiner. Breiner je výtvor Jaroslava Naďa a počas jeho ministrovania bol dosadený na ministerstvo ako jeho poradca na boj s hybridnými hrozbami.

Ako píšu na svojom webe, Infosecurity.sk je projekt zameraný (nesmejte sa) na kontrolu informačného priestoru s ohľadom na dezinformácie a bezpečnosť na sociálnych sieťach, ktorý stojí v opozícii proti aktivitám dezinformačných aktérov. Cieľom je vraj odhaľovanie a vyvracanie nebezpečného a nepravdivého obsahu, ozdravovanie informačného priestoru a budovanie povedomia o dôležitých celospoločenských témach. Naozaj vtipné.

Veľmi zaujímavý je aj ďalší fakt. Takmer pod každým článkom, ktorý vyprodukujú na Infosecurity, sa nachádza nasledovný oznam – Tento článok je výstupom vzdelávacieho programu InfoGuard Academy, podporeného z grantu Veľvyslanectva USA na Slovensku. Veľavravné.

Ale vráťme sa k inzerentovi. Ten teda eReportu oznámil, že bol oslovený zamestnancom Inforsecurity, ktorý ho vystríhal pred umiestňovaním reklamy jeho spoločnosti na stránkach eReportu a to z dôvodu, že eReport sa nachádza v zozname na Konšpirátori.sk. Dá sa povedať, že sa mu až vyhrážal. Už rozumiete ako sa zbavujú konkurencie?

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zahraničím platení aktivisti útočia na eReport. Najprv ho zaradili na konšpiračný zoznam, teraz ho chcú vyhladovať

Odoberať
Upozorniť na
19 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre