eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Záchranári zasahovali od začiatku roka pri takmer 90 prípadoch podchladenia

Záchranári zasahovali v prvých troch týždňoch tohto roka pri 89 pacientoch s podchladením. V jednom z prípadov, v Trnavskom kraji, sa ženu nepodarilo zachrániť. Ako uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová, príbuzní ju našli po niekoľkých dňoch v nevykúrenom dome.

Väčšina zdravotníckych zásahov podľa hovorkyne smerovala k ľuďom bez domova alebo osobám, ktoré boli pod vplyvom alkoholu. „Pomoc k nim privolali okoloidúci, prípadne mestská polícia,“ priblížila Krčová s tým, že ľudí často našli po niekoľkých hodinách, ktoré strávili v chlade. Niektorí boli v bezvedomí, prípadne spadli a utrpeli aj rôzne typy poranení.

Medzi pacientmi s podchladením bola aj skupina detí z Prešovského kraja, pod ktorou praskol ľad na Domaši. „Našťastie, prevoz do nemocnice po ošetrení potrebný nebol a deti vyviazli z nepríjemného zážitku bez vážnejších zdravotných ťažkostí,“ ozrejmila hovorkyňa.

V tejto súvislosti pripomenula, že prvou pomocou pre podchladenú osobu je dať ju do tepla a vymeniť vlhké šaty za suché. Namiesto horúcich nápojov je lepšie podávať ich vlažné. Osoby s podchladením by v žiadnom prípade nemali piť alkohol. „Ten rozširuje cievy a podchladenému tak uniknú z tela aj posledné zvyšky tepla a zhorší sa mu zdravotný stav,“ vysvetlila Krčová. Dodala, že pri vážnych zdravotných ťažkostiach je potrebné zavolať na tiesňovú linku 155.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Záchranári zasahovali od začiatku roka pri takmer 90 prípadoch podchladenia

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti