eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Začal fungovať Najvyšší správny súd SR, zatiaľ so 16 sudcami

Od 1. augusta začal fungovať Najvyšší správny súd (NSS) SR. Zatiaľ je jeho súčasťou 16 sudcov. Úlohou novej súdnej inštancie je ochrana ľudí pred svojvôľou štátnych orgánov. Prechádzajú naň aj niektoré kompetencie Ústavného súdu SR. Hierarchicky má postavenie ako Najvyšší súd (NS) SR.

Do kompetencií nového súdu patrí aj preskúmavanie rozhodnutí úradov v súvislosti s dôchodkami, sociálnymi dávkami či daňami. Tiež rozhodovanie o rozpustení alebo pozastavení činnosti politických strán. Stáva sa aj disciplinárnym súdom pre sudcov, prokurátorov, notárov a exekútorov. Z Ústavného súdu naň prechádzajú kompetencie v rozhodovaní o ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy.

Na NSS SR by malo pôsobiť dovedna 100 zamestnancov, momentálne je obsadených 62 miest. Jeho súčasťou má byť 30 sudcov, vrátane predsedu. V súčasnosti má NSS SR 16 sudcov, pričom o sudcovskej spôsobilosti ďalších piatich má rozhodnúť Súdna rada 19. augusta. Zároveň bolo vypísané výberové konanie na 13 miest asistentov sudcov, pričom je 60 záujemcov.

Aj to by vás mohlo zaujímať:

  1. Mária Kolíková (Za ľudí)
  2. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí)

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport