eReport.sk
Mária Kolíková (Za ľudí)
Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: fb/kolikova.maria

Chce Kolíková zasahovať do nezávislosti advokácie? Ministerka to odmieta

AKTUALIZOVANÉ – Status advokáta sa rozširuje, už to nie je len typické zastupovanie v sporovom konaní. Na tlačovej konferencii to v uplynulých dňoch uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Podotkla, že advokát bude mať iný status pri overovaní podpisov a je úvaha, že by mohol aj zapisovať spoločnosti do obchodného registra.

„Status advokáta sa nám trošku rozširuje, už to nie je len to typické zastupovanie v sporovom konaní. Istým spôsobom mu začíname dávať aj oprávnenia ako keby nejakej verejnoprávnej autorite,“ povedala ministerka. O to viac je podľa nej namieste, aby štát uvažoval nad jednoznačnou úrovňou vyvodzovania disciplinárnej zodpovednosti, či už voči advokátom, ale aj voči iným právnickým profesiám.

Chcela sa s vraj advokátmi porozprávať

Ministerka tvrdí, že nechce spochybniť Slovenskú advokátsku komoru (SAK) pri výkone jej disciplinárnej právomoci. „Na druhej strane zriadenie Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR nám momentálne dáva otázku, v akej miere sa môže tento priestor vyvodzovania disciplinárnej zodpovednosti týkať advokátov,“ podotkla. Zároveň potvrdila, že zo strany SAK vyvstali v tomto zmysle obavy.

Kolíková uvažovala, či by nebolo namieste prvý stupeň rozhodovania nechať SAK a druhý stupeň preniesť na NSS SR. „Chcela som sa o tom so SAK rozprávať, ale ešte som ani nedostala riadne priestor a už som sa stretla s obrovskou obavou SAK až na európskej úrovni, že chcem zasahovať do nezávislosti advokácie,“ dodala ministerka.

Tá v tejto súvislosti komunikovala aj s eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom a obrátila sa na tzv. Benátsku komisiu s otázkou, či by považovala rozhodovanie NSS SR na druhom stupni disciplinárneho konania advokátov za zásah do nezávislosti advokácie. „Čakám na odpoveď, predpokladám, že počas najbližších mesiacov by som ju mohla dostať,“ doplnila.

Advokáti reagujú ma úvahy ministerky

Podstatnou oporou nezávislosti advokáta je samoregulácia v podobe advokátskej komory, ktorej kľúčovou vlastnosťou má byť nezávislosť. Uviedla hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory (SAK) Alexandra Donevová. Tvrdí, že aby mohol advokát vykonávať svoje povolanie efektívne a spoľahlivo, musí byť nezávislý. Reagovala tým na úvahy rezortu spravodlivosti presunúť druhý stupeň disciplinárnych konaní advokátov na nový NSS SR.

„Pokiaľ ide o argument, že advokáti budú mať štátom prenesenú právomoc vo veciach zápisov do obchodného registra, a to má byť dôvodom na zváženie zmeny disciplinárnych právomocí, uvádzame, že niektorí advokáti už aj teraz vykonávajú prenesenú právomoc štátu ako správcovia konkurznej podstaty,“ upozornila hovorkyňa. Tvrdí, že výkon správcu musí byť v tomto prípade oddelený od výkonu advokácie a zároveň pri činnosti správcu konkurznej podstaty advokát spadá pod kontrolnú, osobitnú disciplinárnu právomoc štátu, kde je dozorným orgánom Ministerstvo spravodlivosti SR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vyšetrovateľ stojí pred tabuľou s podozrivými osobami

NSS SR by mal byť podľa komory inštitúciou, ktorá bude mať právomoc preskúmavať rozhodnutia disciplinárnych senátov komory. “V takom prípade sa domnievame, že môže prísť k zrýchleniu a zefektívneniu celého systému,“ dodala Donevová s tým, že úlohou komory je riešiť zlyhania advokátov v etickej rovine a rovine advokátskych predpisov. Pod disciplinárnu právomoc SAK spadá viac ako 6000 advokátov.

„Na Slovenskú advokátsku komoru je ročne doručených 450 až 500 sťažností na advokátov, ktoré vyhodnocuje Revízna komisia SAK. Disciplinárne senáty rozhodujú ročne v priemere 100 vecí a v 75 percentách prípadov uznajú vinu advokáta a udelia sankciu za disciplinárne porušenie advokátskych predpisov a etiky,“ spresnila. Ďalej uviedla, že disciplinárne konania v rámci komory trvajú po právoplatné rozhodnutie priemerne šesť mesiacov.

„Prebiehajú dvojinštančne, následne je možný súdny prieskum našich rozhodnutí na všeobecných súdoch. A práve tu dochádza k výraznému predlžovaniu, ak disciplinárne odsúdený podá sťažnosť na všeobecný súd,“ upozornila s tým, že rozhodnutia krajských a prípadne Najvyššieho súdu (NS) SR často v týchto prípadoch trvajú roky. „Vo väčšine prípadov súd naše rozhodnutia potvrdil, ak nie, tak ich vyhodnotil ako príliš prísne,“ podotkla.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport