eReport.sk
foto: shutterstock

Známy lekár šokuje: Pred jeseňou by som tretiu dávku vakcíny uvítal

Na Slovensku sa ešte stále vedie polemika o tom, ako motivovať nerozhodnutých k očkovaniu a už sa začínajú ozývať ľudia, ktorí by si radi po dvoch dávkach vakcíny dopriali ešte jednu. Medzi nimi aj známy lekár a primár z považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský.

„Väčšina zdravotníkov bola zaočkovaná na Slovensku v priebehu januára a februára. S príchodom nových mutácii sa objavuje čoraz viac štúdii popisujúcich znižovanie efektivity 6 mesiacov po podaní druhej dávky voči infekcii COVID-19 s ľahkým priebehom. Ochrana pred stredne ťažkým a ťažkým priebehom je aj po dlhšom časovom odstupe od podania druhej dávky vysoká (okolo 95 %), čo je výborná správa. Otázkou je, s akou mierou ochrany najviac exponovaných občanov, teda zdravotníkov, sa uspokojíme,“ zamýšľa sa vo svojom príspevku na sociálnej sieti Kulkovský, ktorý varuje, že ak skončí mnoho zdravotníkov v karanténe, bude opäť dochádzať k ohrozovaniu prevádzky oddelení pre nedostatok personálu.

Známy lekár upozorňuje, aby pri ďalšej vlne opäť nekončilo množstvo zdravotníkov v karanténe. – Foto: archív

O potrebe aplikovania tretej dávky sa hovorí už dlhší čas, no väčšinou sa okolo tejto témy pobehuje ako okolo horúcej kaše. Iste, najskôr je potrebné plne zaočkovať všetkých tých, ktorí o to majú záujem, až následne dať možnosť tým, ktorí boli očkovaní medzi prvými, dostať tretiu dávku,“ zamýšľa sa lekár, ktorý tiež hovorí o tom, že by nebolo spravodlivé, aby bohatšie krajiny očkovali aj tretiu dávku v čase, keď budú mať problém s počtom vakcín chudobnejšie štáty.

Foto: tasr

„Nič to ale nebráni tomu, aby sa o tejto téme úprimne diskutovalo. Ja osobne by som pred jeseňou tretiu posilňovaciu dávku uvítal,“ dodáva. Primár tiež zdôraznil, že očkovanie by malo byť dobrovoľné. „Nerozhodných by mala motivovať kampaň popisujúca výhody očkovania, jej bezpečnosť a účinnosť. Nikto by nemal byť do očkovania nútený, priamo ani nepriamo. Rozhodnutie tých, ktorí s vakcináciou nesúhlasia, musíme rešpektovať. Mali by sme sa usilovať o zmierňovanie nevraživosti medzi skupinou neočkovaných a očkovaných,“ uzavrel Kulkovský.

Viac o téme očkovania sa dočítate tu:


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Známy lekár šokuje: Pred jeseňou by som tretiu dávku vakcíny uvítal

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti