Advokát Martin Ribár, ktorý bol sám väzobne stíhaný a na vlastnej koži okúsil prácu orgánov činných v trestnom konaní (OČTK), kritizuje slovenské súdnictvo za udeľovanie malých trestov za vážne trestné činy v rovnakom čase, ako sú udeľované vysoké až drakonické tresty za menšie previnenia. Na Slovensku je v dnešnej dobe vyslovene výhodné stať sa kajúcnikom – aj v prípade vraždy si tak páchateľ môže zabezpečiť beztrestnosť, čo Ribár dokladá na konkrétnych príkladoch.
„Roky väzenia za ukradnuté rožky v obchode, či za krádež dreva z lesa, 10 rokov za pár jointov marihuany, 20 rokov za masť z konope, k tomu prepadnutie celého majetku, ktorý preukázateľne nepochádza z trestnej činnosti, na druhej strane podmienečné tresty za ´rozbitie niekoho na kašu´, smiešne nízky trest za umlátenie človeka na smrť,“ uvádza Ribár vo svojom najnovšom blogu pre SME.
Za vraždu necelého dva a pól roka väzenia
Prvý rozsudok, ktorý Ribár uvádza, sa týka páchateľa, ktorý dostal za päť vrážd 12 rokov väzenia. Faktom teda je, že za jednu vraždu nedostal ani dva a pol roka basy, čo je v porovnaní s trestami za menšie previnenia podľa neho veľmi nízky trest.
Mohlo by vás zaujímať:
„Špecializovaný trestný súd schválil dohodu o vine a treste, pričom došlo k odsúdeniu páchateľa za 5 vrážd – 4 dokonané vraždy (z toho 2 na objednávku), a 1 pokus vraždy (na objednávku), členstvo v zločineckej skupine a nedovolené ozbrojovanie,“ konštatuje Ribár dodávajúc, že dôvodom nízkeho trestu bolo práve to, že sa páchateľ stal kajúcnikom: „Dôvodom uloženia takéhoto nízkeho trestu bola spolupráca s OČTK, udávanie iných osôb, ktoré mali patriť do zločineckej skupiny.“
Trest je teda podľa advokáta jednoznačne neprimeraný a až príliš nízky. „Akokoľvek si vyššie uvedený prípad ako trestný advokát analyzujem z každej strany, z hľadiska nastolenia spravodlivosti a primeranosti trestu, javí sa mi trest 12 rokov za 5 vrážd neprimerane nízky, a bol by nízky aj vtedy, ak by dotyčný páchateľ pomohol odhaliť hoc aj medzinárodnú sieť zločineckej organizácie,“ dodal Ribár.
Vražda bez trestu?
Pravidlá sú jednoznačné. Ak obvinený spolupracuje s OČTK, môže mu byť znížený trest. Nie je však v poriadku, ak si niekto za úkladnú vraždu neodsedí ani jeden jediný deň, čo vidí pravdepodobne aj občan – laik.
„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR v apríli 2019 uznesením zastavil podľa §215 ods. 3 Trestného poriadku trestné stíhanie obvineného pre trestný čin úkladnej vraždy a trestný čin nedovoleného ozbrojovania, pretože sa obvinený významnou mierou podieľal na objasnení zločinu spáchaného organizovanou skupinou a záujem spoločnosti na objasnení takéhoto trestného činu prevyšuje záujem na trestnom stíhaní tohto obvineného pre taký trestný čin,“ pokračuje advokát.
Čo všetko sa dá odpustiť kajúcnikom?
„Otáznymi ostávajú aj tresty pre spolupracujúce osoby, tzv. kajúcnikov. Častokrát dostanú neuveriteľne nízke tresty aj za obzvlášť závažnú trestnú činnosť, dôvodom je spolupráca. O extrémnych prípadoch, keď kajúcnici získajú beztrestnosť dokonca za vraždu ani nehovoriac,“ zhrnul problém s kajúcnikmi Ribár. Doplnil, že podobne promptné zaobchádzanie OČTK s kajúcnikmi je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva: „Používanie kajúcnikov spôsobom, akým sa to deje na Slovensku je sporný, veľmi otázny a je v rozpore s judikatúrou ESĽP a aj nášho Ústavného súdu.“
Prístup ku kajúcnikom by nemal byť teda podľa skúseného odborníka ústretový, ale hlavne obozretný a kritický: „Pokiaľ sa k výpovediam kajúcnikov nezačne pristupovať obozretne a kriticky, bude tu vždy existovať aj reálna možnosť, že vo výkone trestu odňatia slobody, teda ľudovo v base, sedia nevinné osoby, odsúdené na dlhoročné tresty odňatia slobody, resp. osoby odsúdené na podstatne prísnejšie tresty odňatia slobody, ako by mali byť odsúdené, a to len na základe nepravdivých, neúplných, skreslených a účelových výpovedí tzv. kajúcnikov.“
Problém je, keď chyby legislatívny proces nereflektuje
Nie je hanbou to, že právo a spravodlivosť sú nedokonalými konceptami, lebo sú to stále ľudské výtvory a ľudia omylní jednoducho sú. Problémom je, keď tieto chyby legislatívny proces nereflektuje.
„Právo, ako aj spravodlivosť, sú síce ľudským výtvorom a môžu byť preto niekedy aj omylné. Je však našou povinnosťou urobiť všetko preto, aby trestné konania na Slovensku boli spravodlivé,“ uzavrel Ribár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Za vraždu beztrestnosť, za marihuanu drakonický trest? Ribár šokuje príkladmi z praxe!