eReport.sk
Na satelitnej snímke pohľad na budovy oceliarne Azovstaľ v Mariupole na Ukrajine 12. mája 2022.
Na satelitnej snímke pohľad na budovy oceliarne Azovstaľ v Mariupole na Ukrajine 12. mája 2022. Foto: tasr/ap

Z Azovstaľu vyrazili autobusy s bojovníkmi Azova. Zelenskyj: Potrebujeme našich hrdinov živých!

AKTUALIZOVANÉ – Z obliehaného oceliarskeho závodu Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol evakuovali viac ako 260 ukrajinských vojakov, uviedla v pondelok námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová.

Vo vyhlásení zverejnenom na sieti Facebook Maľarová spresnila, že operáciu na záchranu obrancov Mariupola zablokovaných na území oceliarní spoločne začali ukrajinské ministerstvo obrany, ozbrojené sily Ukrajiny, Národná garda a pohraničná služba.

Má sa uskutočniť výmena s ruskou stranou

Uviedla, že do zdravotníckeho zariadenia v meste Novoazovsk, ktoré sa sa nachádza na území proruskej separatistickej Doneckej ľudovej republiky (DĽR), bolo evakuovaných 53 ťažko zranených. Ďalších 211 osôb bolo vyvezených cez humanitárny koridor do mesta Olenivka, dodala Maľarová.

Ich návrat domov sa uskutoční prostredníctvom ich výmeny s ruskou stranou, spresnila. Olenivka je mesto neďaleko Donecka na frontovej línii súčasných bojov, ale na území okupovanom Ruskom.

Obrancovia vraj splnili zadané úlohy

Pokiaľ ide o tých ukrajinských ozbrojencov, ktorí stále zostávajú na území Azovstaľu, spomínané rezorty pokračujú v úsilí o ich záchranu, povedala Maľarová. Uviedla, že vďaka obrancom mesta Mariupol získala Ukrajina čas na vytvorenie si rezerv, preskupenie síl a prijímanie pomoci od partnerov.

Vyzdvihla, že obrancovia prístavného mesta splnili zadané úlohy v plnom rozsahu. Súčasne vyjadrila ľútosť, že Ukrajina nemá možnosť odblokovať Azovstaľ vojensky. Záchranu životov obrancov Mariupola označila Maľarová „za najdôležitejšiu spoločnú úlohu celej Ukrajiny a celého sveta“.

Zelenskyj: Ukrajina potrebuje ukrajinských hrdinov živých

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na utorok potvrdil, že ukrajinské ozbrojené zložky  spustili operáciu na záchranu obrancov mesta Mariupol, a avizoval, že táto akcia bude pokračovať. Cieľom je ich návrat domov.

Informovala o tom americká spravodajská televízia CNN, ktorá dodala, že Zelenskyj naznačil, že časť obrancov zostáva vnútri rozsiahleho komplexu oceliarní Azovstaľ – poslednej bašte ukrajinských obrancov Mariupolu.

Vďaka činnosti ukrajinskej armády, ozbrojených síl Ukrajiny, rozviedky, vyjednávacieho tímu, Medzinárodného výboru Červeného kríža a OSN svitla nádej, že sa nám podarí zachrániť životy našich chlapcov.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

S týmto vyhlásením prišiel Zelenskyj krátko po tom, ako námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová v pondelok neskoro večer oznámila, že z obliehaného závodu Azovstaľ evakuovali v pondelok viac ako 260 ukrajinských vojakov.

Časť z nich – 53 ťažko zranených – previezli do zdravotníckeho zariadenia v meste Novoazovsk, ktoré sa sa nachádza na území proruskej separatistickej Doneckej ľudovej republiky (DĽR).

„Vďaka činnosti ukrajinskej armády, ozbrojených síl Ukrajiny, rozviedky, vyjednávacieho tímu, Medzinárodného výboru Červeného kríža a OSN svitla nádej, že sa nám podarí zachrániť životy našich chlapcov,“ zdôraznil Zelenskyj podľa CNN.

Potvrdil, že sú medzi nimi aj ťažko zranení, pričom ubezpečil, že sa im poskytuje zdravotná pomoc. Dodal: „Chcem zdôrazniť, že Ukrajina potrebuje ukrajinských hrdinov živých. To je naša zásada.“ Informoval tiež, že „sa pracuje na tom, aby sa chlapci vrátili domov“. Poznamenal, že „táto práca si vyžaduje delikátnosť. A čas.“

Ako sa informovalo pred reakciou Maľarovej

Pôvodná správa informovala o tom, že zo zničeného ukrajinského prístavného mesta Mariupol vyrazilo v pondelok údajne približne desať autobusov so zranenými ukrajinskými bojovníkmi z oceliarní Azovstaľ. Počet zranených vojakov vo vozidlách nebolo možné určiť, uviedol pre agentúru Reuters očitý svedok.

Ruské ministerstvo obrany tiež deklarovalo, že evakuácia ukrajinských vojakov sa už začala, píše na svojom webe stanica CNN. Rezort obrany v Moskve v pondelok oznámil, že s predstaviteľmi ukrajinskej armády dosiahol dohodu na evakuácii ranených vojakov z komplexu oceliarní Azovstaľ.

Vraj ich vezú do nemocnice v Novoazovsku

Ministerstvo na sociálnej sieti Telegram priblížilo, že bol otvorený humanitárny koridor, cez ktorý sú ranení ukrajinskí vojaci prevážaní do zdravotníckeho zariadenia v Novoazovsku v samozvanej Doneckej ľudovej republike (DĽR), kde im bude poskytnutá potrebná pomoc. Novoazovsk sa nachádza zhruba 40 kilometrov od Mariupola.

CNN píše, že médiá v DĽR priniesli zábery najmenej jedného zraneného vojaka, ktorého v pondelok na nosidlách privážajú do nemocnice v regióne. Jeho identitu však nebolo možné overiť.

Azov: Splnili rozkaz a viažu na seba sily nepriateľa

„V záujme záchrany životov celá posádka z Mariupola vykonáva schválené rozhodnutie Najvyššieho vojenského velenia a dúfa v podporu ukrajinského ľudu,“ uviedol v krátkom vyhlásení pluk Azov. „Obrancovia Mariupola napriek všetkým ťažkostiam splnili rozkaz a viažu na seba už 82 dní obrovské sily nepriateľa,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková minulý týždeň povedala, že v tuneloch pod Azovstaľom sa nachádza vyše 1000 ukrajinských vojakov. Podľa zástupcu veliteľa pluku Azov Sviatoslava Palamara je v metalurgickom komplexe asi 600 zranených ukrajinských vojakov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bojovníci z Azovstaľu sedia v autobuse neďaleko väznice v obci Olenivka v utorok 17. mája 2022.
  2. Ivan Korčok.
  3. Oceliarne Azovstaľ počas ostreľovania.
  4. Na kombosnímke zľava Olaf Scholz a Vladimir Putin.
  5. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.
  6. Hlavný koordinátor humanitárnej pomoci OSN Martin Griffiths.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Z Azovstaľu vyrazili autobusy s bojovníkmi Azova. Zelenskyj: Potrebujeme našich hrdinov živých!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti