eReport.sk
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov. Zdroj: wikipedia.org

Riabkov o rozširovaní NATO: Nikto by nemal mať mylné predstavy, že to Rusko jednoducho prijme

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov naznačil, že Moskvu hnevajú správy o plánoch Švédska a Fínska vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO). V pondelok o tom informoval portál britskej stanice Sky News.

„Nikto by nemal mať mylné predstavy, že Rusko jednoducho prijme členstvo Švédska a Fínska v NATO,“ vyhlásil Riabkov a dodal, že bezpečnosť v oboch krajinách „sa týmto krokom neposilní“.

Riabkov: Zdravý rozum je obetovaný domnienkam

Vstup oboch severských štátov do NATO označil Riabkov za „chybu, ktorá bude mať ďalekosiahle následky“. „Celkový stupeň vojenského napätia stúpne, predvídateľnosť v tejto oblasti klesne. Je to hanba, že zdravý rozum je obetovaný určitým domnienkam, čo by sa malo v súčasnej situácii urobiť,“ povedal Riabkov.

Spojené štáty veria, že plány Turecko nezmarí

Po rozhodnutí (Fínska a) Švédska sa celosvetová situácia radikálne zmení,“ upozornil námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova.

NATO a Spojené štáty v nedeľu uviedli, že sú presvedčené, že Turecko nebude zdržiavať členstvo dvoch škandinávskych štátov v západnej vojenskej aliancii.

Krok dvoch historicky neutrálnych štátov by bol jednou z najväčších zmien v bezpečnostnej architektúre Európy za celé desaťročia a odráža výrazný posun vo vnímaní vojenskej aliancie v tomto severskom regióne. Občania a vlády týchto dvoch krajín začali meniť názor na NATO po začatí invázie Ruska na Ukrajinu 24. februára, píše agentúra Reuters.

NATO a Spojené štáty v nedeľu uviedli, že sú presvedčené, že Turecko nebude zdržiavať členstvo dvoch škandinávskych štátov v západnej vojenskej aliancii.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
  2. Lešť, 28. apríl: Na ilustračnej snímke vojenské cvičenie mnohonárodnej jednotky NATO na Slovensku.
  3. Na satelitnej snímke pohľad na budovy oceliarne Azovstaľ v Mariupole na Ukrajine 12. mája 2022.

Švédsko pošle do Turecka svojich diplomatov v snahe zmeniť postoj Ankary, ktorá sa vyslovila proti vstupu Švédska do Severoatlantickej aliancie (NATO), uviedol švédsky minister obrany Peter Hultqvist. TASR správu prevzala od agentúry Reuters, ktorá pripomína, že sa v pondelok očakáva oficiálne ohlásenie rozhodnutia o možnom vstupe do NATO zo strany Švédska.

Švédi plánujú diplomatickú misiu do Ankary

„Vyšleme skupinu diplomatov, aby rokovali a začali dialóg s Tureckom, aby sme zistili, ako to vyriešiť a o čom (tento problém) skutočne je,“ uviedol Hultqvist.

Švédski vládnuci sociálni demokrati premiérky Magdaleny Anderssonovej v nedeľu oznámili, že podporujú podanie žiadosti o vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Fínsko v nedeľu taktiež oficiálne potvrdilo, že požiada o vstup do Aliancie.

Prezident Erdogan spojencov poriadne prekvapil

Avšak Turecko spojencov NATO prekvapilo, keď uviedlo, že nevníma vstup Fínska a Švédska do NATO pozitívne, pričom turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že tieto severské krajiny poskytujú útočisko teroristickým organizáciám.

NATO a Spojené štáty však vyjadrili názor, že Turecko nebude brániť vstupu Fínska a Švédska do Aliancie. Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu taktiež cez víkend naznačil, že je ochotný o tejto otázke diskutovať.

Dnes má vo Švédsku mimoriadne zasadať parlament

Akékoľvek rozhodnutie týkajúce sa rozšírenie NATO musí byť schválené všetkými 30 členmi Aliancie a ich parlamentmi, no diplomati sú presvedčení, že turecký prezident bude pod tlakom, aby ustúpil, keďže vstup Fínska a Švédska výrazne posilní prítomnosť NATO v Baltickom mori.

Vo švédskom parlamente budú v pondelok poslanci na mimoriadnom zasadnutí diskutovať o vstupe svojej krajiny do Aliancie. Táto diskusia je však podľa agentúry Reuters iba formalitou, keďže vstup do NATO podporuje väčšina poslancov. Vláda následne počas pondelka oznámi oficiálne rozhodnutie krajiny týkajúce sa jej vstupu do NATO, uviedol šéf švédskeho rezortu obrany.      

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Riabkov o rozširovaní NATO: Nikto by nemal mať mylné predstavy, že to Rusko jednoducho prijme

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti