eReport.sk
Hlavný koordinátor humanitárnej pomoci OSN Martin Griffiths.
Hlavný koordinátor humanitárnej pomoci OSN Martin Griffiths. Foto: tasr/ap

Šéfkoordinátor z OSN vyzval Moskvu a Kyjev. Pri evakuácii z Azovstaľu chváli spoluprácu Ruska a Ukrajiny

Organizácia Spojených národov vo štvrtok vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby nadviazali na svoje kontakty i spoluprácu, vďaka ktorým prebehla evakuácia Ukrajincov z oceliarní Azovstaľ v obliehanom meste Mariupol, a obnovili mierové rokovania. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

„Tieto (evakuačné) operácie by sa neuskutočnili, nebyť spolupráce medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou,“ povedal novinárom koordinátor humanitárnej pomoci OSN Martin Griffiths. Skutočnosť, že spolupráca medzi oboma krajinami fungovala v tomto prípade lepšie ako v predchádzajúcich týždňoch podľa jeho slov naznačuje, že medzi krajinami „je na čom stavať“.

Griffiths: Musíme sa vrátiť k rokovaciemu stolu

Griffiths vyzval Moskvu a Kyjev na obnovenie mierových rokovaní, ktoré sa konali v Turecku. „Musíme sa vrátiť k rokovaciemu stolu,“ dodal v tejto súvislosti.

Turecko ešte v marci usporiadalo mierové rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom v Antalyi a v Istanbule. Stretli sa na nich ministri zahraničných vecí oboch krajín Dmytro Kuleba a Sergej Lavrov. Neskôr rokovania pokračovali virtuálne, nie však na ministerskej úrovni. 

 Poradca ukrajinského prezidenta obvinil Rusko

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak v utorok uviedol, že mierové rokovania medzi Kyjevom a Moskvou sú teraz pozastavené a Rusko obvinil zo „stereotypného zmýšľania“. Pozastavenie následne potvrdila aj Moskva s tým, že „Ukrajina sa prakticky stihla z rokovacieho procesu“.

Koordinátor OSN varoval pred hladomorom

Griffiths vo štvrtok zdôraznil aj naliehavú potrebu obnoviť dodávky ukrajinského obilia do sveta.  Vojna totiž podľa jeho slov zhoršuje globálnu potravinovú krízu, ktorá by mohla viesť k dlhoročnému hladomoru vo svete. Z Ukrajiny pritom pochádza 12 percent celosvetovej produkcie pšenice, 15 percent kukurice a 50 percent slnečnicového oleja.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bojovníci z Azovstaľu sedia v autobuse neďaleko väznice v obci Olenivka v utorok 17. mája 2022.
  2. Skupina Kalush Orchestra, ktorá sa stala víťazom 66. ročníka Eurovízie v Turíne, pózuje s príslušníkmi pohraničnej stráže v Krakovci na ukrajinsko-poľských hraniciach 16. mája 2022.
  3. Oceliarne Azovstaľ počas ostreľovania.
  4. Na satelitnej snímke pohľad na budovy oceliarne Azovstaľ v Mariupole na Ukrajine 12. mája 2022.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéfkoordinátor z OSN vyzval Moskvu a Kyjev. Pri evakuácii z Azovstaľu chváli spoluprácu Ruska a Ukrajiny

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti