eReport.sk
Peter Weiss
Peter Weiss. Foto: tasr

Weiss posiela do zahraničia jasné správy: Smer a Hlas dominujú, Matovič na hrane zvoliteľnosti!

Bývalý politik a diplomat Peter Weiss si myslí, že nie je isté, že Peter Pellegrini (Hlas-SD) bude po volbách spolupracovať so stranou Smer-SD. Hlas sa v poslednom období k týmto otázkam príliš vyjadrovať nechce a to aj napriek tomu, že zo súčasných prieskumov vyplýva, že vládu bude v skutočnosti možno skladať Robert Fico (Smer-SD) a nie Pellegrini. Smer na druhej strane tvrdí, že ak Hlas nepôjde so „slovenskou sociálnou demokraciou“ do vlády, ostane mu len jediná možnosť v podobe liberálnej vlády s Progresívnym Slovenskom a SaS.

„Chcel ho verejne zaviazať k tomu, že po voľbách s ním určite pôjde do vlády a že nemieni spolupracovať s liberálmi. Podarilo sa mu tak rozkolísať tú časť voličov Hlasu, ktorí by ako druhú stranu volili Smer, ale aj tých, ktorí volia Hlas práve preto, že odišiel od Smeru,“ hovorí o Ficových krokoch voči Pellegrinimu Weiss pre české Právo.

Dostane sa SNS do parlamentu?

Hlas je v súčasnosti považovaný za stranu, ktorá má o niečo vyšší koaličný potenciál. Z histórie je však jasné, že povolebné koalície pravidelne prekvapujú nejedného voliča – a to či už pozitívne, alebo negatívne. Smeru sa okrem toho môžu otvoriť ďalšie možnosti a to hlavne v prípade, že Andrejovi Dankovi (SNS) vyjde zjednocovací proces na pronárodnej scéne. Ak by sa totižto SNS dostala do parlamentu, Fico by mal po ruke stabilného a overeného koaličného partnera.

„Robertovi Ficovi sa určite páči, ako sa snaží predseda Slovenskej národnej strany (dnes 4 percentá) Andrej Danko dostať svoju stranu do parlamentu. Miesta na kandidátke ponúkol nábožensky konzervatívnym politikom a ďalším odpadlíkom od Mariana Kotlebu. A Smer sa rozhodol pozývať SNS na svoje akcie, aby jej pomohol. Je zaujímavé, že politici Smeru sa až hystericky vymedzujú voči eventuálnej koalícii Hlasu s liberálmi a hovoria pritom o zrade ľavicových princípov,“ pokračuje Weiss. „Fico pokladá priamo za povinnosť Hlasu, aby sa pridal k stále radikálnejšiemu a konzervatívnejšiemu Smeru a jeho extrémistickým spojencom,“ dodal Weiss, z ktorého je cítiť aj značná kritika na adresu Smeru.

„Katastrofálne vládnutie pravice“

Veľkú silu sociálnym demokratom dodáva aj fakt, že vláda v súčasnosti zlyháva na takmer dennej báze. Len v priebehu posledných 48 hodín odstúpili dvaja ministri (Samuel Vlčan, Rastislav Káčer), z ktorých jeden, konkrétne minister pôdohospodárstva a nominant OĽANO Vlčan, odstupuje po prevalení obrovskej kauzy. Tieto zlyhania môžu mať dokonca za následok aj to, že prezidentka SR Zuzana Čaputová 5 mesiacov pred voľbami vymenuje úradnícku vládu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Slovensko skončilo v hodnotení verejnej dopravy takmer na konci rebríčka. Bratislava je spomedzi metropol piata najlepšia.
  2. Príde trestnoprávna zodpovednosť čurillovcov?
  3. Hegerov mimoriadny príhovor
  4. O čo Matovičovi vlastne ide?
  5. Opozičný poslanec NR SR Robert Fico (SMER-SD).
  6. minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO)

„Katastrofálne vládnutie slovenskej pravicovo-populistickej štvorkoalície sa premietlo do najnovšieho prieskumu volebných preferencií agentúry Focus. Kedysi najsilnejšie vládne hnutie expremiéra Igora Matoviča by volilo 5,6 percenta a celkovo by koaličné strany získali iba 17,9 percenta. Z pohodlnej ústavnej väčšiny vo voľbách 2020 zostali trosky,“ rozpísal sa Weiss o súčasnej vláde.

Rozdeľovanie, ktoré mediálne nazývajú spájaním

Dôkazom toho, že na pravej strane slovenského politického brehu je rušno, je aj neustále vznikanie nových pravicových strán, ktoré sa snažia bojovať o priazeň voliča. To však vo finále môže spôsobiť, že pravica nebude mať v budúcom parlamente veľké zástúpenie a že nová vláda bude výraznejšie ľavicová.

„Hlavnou témou pravice sa tak teraz stalo spájanie síl, predčasné voľby sa budú konať 30. septembra a kandidátky je nutné podať na začiatku júla. Tlak sa vyvíja najmä na Kresťanskodemokratické hnutie, aby urobilo koalíciu s Demokratmi. Avšak kresťanskí demokrati, ktorí sa už dvakrát nedostali do parlamentu a Focus im teraz nameral šesť percent, chcú ísť do volieb sami. Nie je im totiž jasné, či Demokrati majú liberálnu, konzervatívnu alebo progresivistickú orientáciu. Demokrati premiéra Hegera sa tak musia spoliehať na to, že neustála prítomnosť ich krajne nepopulárnych členov vlády v médiách ich predsa len vynesie nad päť percent,“ dodal Weiss.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Weiss posiela do zahraničia jasné správy: Smer a Hlas dominujú, Matovič na hrane zvoliteľnosti!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php