eReport.sk
Opozičný poslanec NR SR Robert Fico (SMER-SD).
Opozičný poslanec NR SR Robert Fico (SMER-SD). Foto: tasr

Fico vyzval Čaputovú: Slovensko nepotrebuje úradníkov vo vláde, ale silnú vládu!

Aktuálny chaos môžu ukončiť len predčasné parlamentné voľby začiatkom júla. Skonštatoval to predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico v reakcii na aktuálnu situáciu vo vláde. Hovorí o hlbokej ústavnej a politickej kríze. Avizoval, že strana podala návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR. Chce presadiť skorší termín volieb a uznesenie k úradníckej vláde.

,,Smer-SD je hlboko presvedčený, že ústavnú a politickú krízu nemôže vyriešiť prezidentka vymenovaním úradníckej vlády bez koordinácie s NR SR. Slovensko je parlamentná demokracia a predstava prezidentky, že Slovensko bude nasledujúcich päť mesiacov riadiť skupina úradníkov bez mandátu a dôvery NR SR je scestná. Je v rozpore so všetkými princípmi parlamentnej demokracie,“ vyhlásil Fico. Dodal, že Slovensko nepotrebuje úradníkov vo vláde, ale silnú vládu s mandátom od občanov. ,,Úradnícka vláda len prehĺbi chaos a situácia bude v nasledujúcich týždňoch nebezpečne eskalovať,“ podčiarkol.

Smer-SD tiež navrhuje

Vyzval prezidentku, aby okamžite zvolala stretnutie s predsedami parlamentných strán.
Smer-SD podľa jeho slov tiež navrhuje, aby parlament prijal uznesenie vo vzťahu k úradníckej vláde, ktorú by mohla prezidentka menovať. ,,Takáto vláda by okamžite po vymenovaní musela v skrátenom legislatívnom konaní predložiť do NR SR návrh na konanie parlamentných volieb nie 30. 9., ale už 1. alebo 8. júla tohto roku,“ priblížil s tým, že by vláda musela predložiť aj návrhy zmien zákonov upravujúcich lehoty a podmienky dôležité pre konanie parlamentných volieb v júlovom termíne. ,,Ak by NR SR príslušné zákony schválila, je dôvod vysloviť úradníckej vláde na necelé dva mesiace dôveru,“ podotkol.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  2. Predseda vlády SR Eduard Heger.
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Strany vyzvali prezidentku

Viaceré opozičné strany vyzvali prezidentku, aby vymenovala úradnícku vládu. Urobili tak po rozhodnutí Samuela Vlčana vzdať sa riadenia rezortu pôdohospodárstva. Po Vlčanovi požiadal o odobratie poverenia riadiť rezort aj minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. Strany bývalej koalície OĽANO a Sme rodina tvrdia, že úradnícka vláda by spôsobila ešte väčší chaos. Rovnako to vníma aj dočasne poverený premiér Eduard Heger. Naopak, SaS by úradnícku vládu podporila. Prezidentka avizovala, že svoj ďalší postup oznámi v úvode ďalšieho týždňa.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fico vyzval Čaputovú: Slovensko nepotrebuje úradníkov vo vláde, ale silnú vládu!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php