eReport.sk
Uvrhli štát do krízy?
Peter Weiss Foto: tasr

Weiss: Za krízu demokracie môže aj Čaputová – nenašla odvahu postaviť sa Matovičovi!


Weiss naložil Čaputovej! Podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej sa slovenská spoločnosť dostala do kritického bodu. Vytráca sa podľa nej autorita štátu a demokracie. Tvrdí, že politici majú na tomto stave svoj markantný podiel. Bývalý politik a diplomat Peter Weiss chápe slová hlavy štátu ako priznanie si svojej vlastnej viny. A pýta sa, čo ďalej.

„Keďže prezidentka konštatovala, že ´na dnešnej politickej kríze máme ako politici každý svoj podiel´, priznala časť zodpovednosti za bezprostredné ohrozenie demokracie a autority štátu v situácii, keď ´hnev a nespokojnosť spoločnosti sú takmer hmatateľné´. To, že ´takto to ísť ďalej nemôže bez toho, aby boli ničené zvyšky dôvery verejnosti a súdržnosť našej spoločnosti´, však bolo zrejmé už ku koncu Matovičovej vlády. Pochopili to nielen nezaujatí politickí analytici, ale aj väčšina obyvateľstva,“ upozorňuje Weiss prezidentke vo svojom najnovšom príspevku pre denník Pravda.

Weiss naložil Čaputovej

Dá sa povedať, že Čaputová sa počas výkonu svojho mandátu často dostala do situácie, kedy úplne nezastávala záujmy občanov Slovenskej republiky. Nereagovala na verejné urážky časti občanov a prispela k nekonaniu sa referenda, o ktoré ju žiadalo viac ako pól milióna ľudí.

„Prezidentka sa však v roku 2020 nezastala protestujúcich spoluobčanov, ktorým vládnuci politici vynadali do múdrosráčov, opíc, luzy atď. Neokríkla predstaviteľov neštandardných politických subjektov, ktoré sa dostali k moci, že k občanom, aj k tým nespokojným s vládou, sa v demokracii treba správať s úctou. Keď na začiatku roku 2021 občania napriek zákazu vychádzania v rekordnom čase vyzbierali takmer 600-tisíc podpisov za predčasné voľby, prezidentka sa opäť nepostavila na ich stranu. Neuvedomila si, že svojím podaním tejto petície na Ústavný súd občanom fakticky vzala právo na sebaobranu proti zlej vláde, ktorá im ubližuje, ničí ich životy, rozkladá právny štát a demokraciu,“ zhrnul Weiss.

„Tento svoj atak na priamu demokraciu prezidentka prikrývala ochranou ústavy. V skutočnosti však iba chránila neschopnú vládu, ktorá sa bála, že by ju ľud mohol vymeniť,“ dodal.

Menovanie Matoviča

Jedným z jasných menovateľov súčasnej krízy je podľa väčšiny Slovenska minister financií Igor Matovič (OĽANO). Prezidentka pri tom mala možnosť ukončiť jeho vládne pôsobenie v momente, kedy ho menovala za ministra. Tento svoj čin mohla odmietnuť, keďže precedens v tejto veci urobil už exprezident Andrej Kiska. Konkrétne pri nevymenovaní Jozefa Ráža za ministra vnútra.

„Prezidentka navyše 1. apríla 2021 menovala za podpredsedu vlády a ministra financií Igora Matoviča, ktorý za rok pôsobenia vo funkcii predsedu vlády nado všetku pochybnosť dokázal, že je bezprecedentným deštruktorom demokratického a kompetentného výkonu politiky a elementárnej politickej kultúry. Nenašla odvahu priamo sa postaviť jeho rozvracačským spôsobom robenia politiky,“ konštatuje Weiss.

Stratená autorita prezidentského úradu?

Čaputovej činmi neutrpela len jej dôveryhodnosť, ale podľa skúseného expolitika aj povesť prezidentského úradu ako takého. Pravdou je, že si je ťažké predstaviť väčší tlak verejnosti, ako dve petície s takmer miliónom podpisov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Opozičný poslanec NR SR Robert Fico (SMER-SD).
  2. Konsolidácia
  3. Poslanec OĽANO Igor Matovič je úspešný politik
  4. Nie je korupcia ako korupcia?
  5. Česká ekonómka a bývalá rektorka Mendelovej univerzity v Brne Danuše Nerudová.

„Týmito politicky nepremyslenými krokmi si prezidentka podryla aj vlastnú autoritu a autoritu prezidentského úradu ako mimoriadne významného ochrancu demokracie. Ak dnes hlava štátu konštatuje, že ´takto to ďalej na Slovensku ísť nemôže´, mala by sa miesto obhajoby amatérskej a spoločnosť rozvracajúcej vlády zasadiť za jej skorý koniec,“ uzavrel Weiss.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Weiss: Za krízu demokracie môže aj Čaputová – nenašla odvahu postaviť sa Matovičovi!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre