Vzdáme sa práva veta?! V relácii TA3 „Král na ťahu“ sa hovorilo s lídrami kandidátok aj na tému veta v Európskom parlamente. Kým Branislav Becík a Monika Beňová majú na túto záležitosť jednoznačný názor, Ľudovít Ódor pripúšťa, že v niektorých otázkach by sme sa práva veta ako krajina mohli a mali vzdať.
Vzdáme sa práva veta?!
Branislav Becík upozornil, že liberálne strany ako SaS a členovia PS sa v Europarlamente dostatočne nevyhranili voči migračnému paktu. Ale zároveň zástupcovia týchto istých strán v slovenskom parlamente hlasovali proti trinástym dôchodkom s tým, že Slovensko na toto nemá finančné prostriedky.
Ódor sa v diskusii televízie TA3 vyjadril v zmysle, že strana PS v podstate nie je proti tomu, aby nám právo veta ostalo. Minimálne v niektorých oblastiach. V iných by sme sa ho mali podľa neho vzdať. Becík na to reagoval slovami, že „žasne“. V minulosti sa totiž strana PS jasne vyjadrovala, že je za zrušenie práva veta. Preto by podľa predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja bolo dobré, kedy progresívci povedali jasne, či sú alebo nie sú za zrušenie práva veta. Za stranu Hlas-SD B. Becík jednoznačne povedal, že sú a vždy proti zrušeniu veta. „V Bruseli musí byť počuť silný slovenský hlas,“ uviedol.
Poučili sme sa!
Monika Beňová v tomto ohľade pripustila chybu z minulosti, že niektoré veci sa preniesli na kvalifikovanú väčšinu. „Poučili sme sa,“ uviedla. V otázkach bezpečnosti členských štátov, v otázke daní a kultúrno etických otázkach musí byť podľa M. Beňovej zachované právo veta.
Mohlo by vás zaujímať:
Európska únia dnes podľa političky Smeru šikanuje členské štáty a vyhráža sa odoberaním štrukturálnych fondov len preto, že sa môže nájsť nejaká väčšina, ktorá bude tvrdiť, že niektorý štát robí čosi v rozpore s európskymi hodnotami.
V tomto ohľade súhlasí aj Branislav Becík. „Nemôže za nás napríklad niekto rozhodnúť, že ideme do tretej svetovej vojny a SR by sa proti tomu nemohla ubrániť,“ povedal.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Becík s Beňovou to povedali jasne: Slovensko si v Európe musí zachovať právo veta!