Slovenská republika vyjadrila v utorok na zasadnutí Rady Európskej únie pre všeobecné záležitosti (GAC) v Bruseli pochybnosti o niektorých európskych iniciatívach, vrátane navrhovaného opatrenia v rámci cestovnej mapy REPower EU. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Marek Eštok, ktorý Slovensko na rokovaní zastupoval. TASR o tom v stredu informoval komunikačný odbor MZVEZ SR.
„V súčasnej podobe považujeme návrh za ohrozenie energetickej bezpečnosti, hospodárskej stability a spravodlivého zaobchádzania s členskými štátmi EÚ. Obzvlášť nás znepokojuje myšlienka, že opatrenia s takým ďalekosiahlym dosahom na energetickú bezpečnosť štátu by mohli mať podobu legislatívnych návrhov prijatých kvalifikovanou väčšinou,“ vyhlásil Eštok.
Eštok: Navrhované opatrenia EÚ ohrozujú stabilitu a suverenitu členských štátov
SR podľa jeho slov trvá na tom, že európske energetické ciele sa musia realizovať spôsobom, ktorý rešpektuje suverenitu a bezpečnosť všetkých členských štátov. Návrh Európskej komisie (EK) má napríklad za cieľ ukončiť závislosť od ruských fosílnych palív.
Predstavitelia rezortov diplomacií členských štátov EÚ sa na stretnutí ďalej zaoberali obsahovou prípravou júnového summitu Európskej rady, ktorého agenda bude zameraná na Ukrajinu, európsku bezpečnosť a obranu, ďalej vývoj na Blízkom východe, partnerstvá Únie s tretími krajinami, migráciu a konkurencieschopnosť bloku.
Štátni tajomníci a ministri ďalej absolvovali v poradí 12. kolo dialógu o stave právneho štátu v členských štátoch EÚ, ktoré bolo zamerané na Belgicko, Slovensko a Švédsko. Základom výročného dialógu sú pravidelné monitorovacie správy EK, ktoré Slovensko podľa vyhlásenia ministerstva pozorne študuje a plneniu odporúčaní sa venujú aj príslušné rezorty.
REPowerEU vyvoláva napätie
Na rokovaní sa zúčastnil tiež štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti SR Milan Hodás. „Z nášho pohľadu sú demokracia a právny štát spojené nádoby, nemôžu fungovať jedna bez druhej. Zároveň sa ukazuje, že každý členský štát má určité nedostatky a priestor na zlepšenia v tejto oblasti, preto Slovensko víta takúto formu spoločného dialógu a výmeny skúseností a poznatkov,“ uviedol po rokovaní štátny tajomník slovenskej diplomacie.
Pravidelná diskusia k právnemu štátu sa týka všetkých členských štátov, prebieha na princípe „rovný s rovným“ a jej cieľom je podeliť sa navzájom o cenné znalosti, ktoré môžu byť inšpiratívne v legislatívnej činnosti i konkrétnej praxi, spresnilo MZVEZ v tlačovej správe.
Rada EÚ tiež posúdila návrh záverov k posilneniu demokratickej odolnosti Únie, ktorý predložilo poľské predsedníctvo a rovnako návrh Španielska na rozšírenie okruhu úradných a pracovných jazykov EÚ o tri španielske regionálne jazyky – katalánčinu, baskičtinu a galícijčinu. Taktiež schválila nariadenie, pokiaľ ide o zjednodušenie a posilnenie mechanizmu uhlíkovej kompenzácie na hraniciach Únie.
Zdroj: TASR
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
EÚ chce rozhodovať bez nás? Slovensko apeluje na rovnováhu medzi spoločným cieľom a národnou suverenitou