eReport.sk
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Foto: tasr/ap

Vysoký funkcionár EÚ Josep Borrell: Neurobíme to isté ako USA. Nemyslím si, že to musíme dramatizovať

Európska únia nebude nasledovať kroky Spojených štátov a sťahovať rodiny svojich diplomatov z Ukrajiny. V pondelok to vyhlásil vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell, ktorý zároveň dodal, že pokiaľ prebiehajú rokovania s Ruskom, nie je podľa neho potrebné situáciu „dramatizovať“. Píše o tom agentúra AFP.  

„Neurobíme to isté (ako Spojené štáty), pretože nevieme o nijakom špecifickom dôvode… Nemyslím si, že to musíme dramatizovať, pokiaľ prebehajú rokovania,“ uviedol Borrell pri príchode na stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ, ktorého sa prostredníctvom videohovoru zúčastní aj šéf Štátneho departmentu Antony Blinken.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken počas stretnutia so zamestnancami amerického veľvyslanectva v Kyjeve na Ukrajine v stredu 19. januára 2022. – Foto: tasr/ap

Ten sa podľa Borella na stretnutí s ministrami EÚ „možno podelí s informáciami“ týkajúcimi sa sťahovania rodín amerických diplomatov.

USA a Rusko neuzavreli nijakú  prelomovú dohodu

Blinken bude v pondelok svojich rezortných kolegov z EÚ informovať o piatkových rokovaniach so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom v Ženeve, na ktorých sa obe strany dohodli, že budú ďalej pracovať na znižovaní napätia. Avšak neuzavreli nijakú  prelomovú dohodu, ktorá by pomohla upokojiť súčasnú krízu týkajúcu sa Ukrajiny.

Zamestnanci americkej ambasády môžu dobrovoľne odísť

Západ totiž obviňuje Rusko z toho, že plánuje inváziou na Ukrajinu, keďže v blízkosti jej hraníc nazhromaždilo vyše 100.000 ruských vojakov. Moskva však trvá na tom, že sa Ukrajinu napadnúť nachystá. V čase rastúceho napätia Washington v nedeľu nariadil rodinám svojich diplomatov, aby opustili Ukrajinu. Zároveň zamestnancom americkej ambasády v Kyjeve, ktorí nie sú nevyhnutne potrební, povolil, že môžu dobrovoľne odísť.

Spojené štáty okrem toho vyzvali svojich občanov nachádzajúcich sa v krajinách východnej Európy, aby už teraz „zvážili odchod“.

Svojich ľudí z Kyjeva sťahujú aj Briti

Ukrajina v pondelok označila rozhodnutie USA stiahnuť z Kyjeva rodiny amerických diplomatov za „predčasné“ a za „prejav nadmernej opatrnosti“. Časť pracovníkov zo svojho veľvyslanectva na Ukrajine a ich rodín sa v pondelok rozhodlo v reakcii na „narastajúcu hrozbu zo strany Ruska“ stiahnuť aj Spojené kráľovstvo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ilustračné foto
  2. Lekári otvorili pandorinu skrinku
  3. Rusko bude naďalej pomáhať
  4. Stíhacie lietadlá F-16 poľského letectva
  5. Z prímeria by vraj profitoval Hamas

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vysoký funkcionár EÚ Josep Borrell: Neurobíme to isté ako USA. Nemyslím si, že to musíme dramatizovať

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php