eReport.sk
Igor Matovič a Richard Sulík,
Igor Matovič a Richard Sulík, foto: IM

Vyrobil Matovič pascu na Sulíka? Expert v tom má jasno, ďalší konflikt v koalícii je na spadnutie!

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) už stihol predstaviť dve časti novej daňovej reformy. Tá vo veľkej miere zasahuje do zdaňovania práce, alebo do prídavkov na dieťa.

Problémom však je, že reforma je opäť predstavovaná verejnosti skôr ako koaličným partnerom a hrozí tak napríklad ďalší konflikt medzi Matovičom a ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS). Veľmi prívetivý k novým reformám nebýva ani predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Aj keď Kollár vo večernom spravodajstve RTVS tvrdí, že nápady Matoviča Sme rodina podporí.

Rezorty dostali košom, ale Matovič chce míňať

Samotný Matovič v nedeľu predstavil prvú časť reformy, ktorá sa týka zmien v prídavkoch na dieťa. Tie sa majú zvyšovať na 30 eur, resp. 50 eur po 18. roku života dieťaťa, ak toto dieťa ide na denné vysokoškolské štúdium. Na krúžky a doučovanie sa príspevok zvýši z 12 eur na 70 eur, daňový bonus z maximálne 46 eur na 70 eur. Rekreačný bonus sa podľa Matoviča zvýši zo 6 eur na 30 eur.

Dnes minister predstavil zmeny v zdaňovaní práce. Ide tam o opatrenie, ktorým sa zavedie jeden zamestnávateľský odvod vo výške 39 % a jednu daň vo výške 19 %, ktorú zaplatí zamestnanec. Návrh Matoviča tak možno čítať aj tak, že kým minister financií sa rozhodol rozdávať, ďalším rezortom nekompromisne pred niekoľkými dňami pri návrhu štátneho rozpočtu dal najavo, že pre ne nepustí ani cent navyše. V tejto súvislosti už ohlásilo veľké prepúšťanie napríklad ministerstvo vnútra či ministerstvo obrany.

Kritika od opozície aj mimovládneho sektora

Prvá kritika už prišla od opozície a inšitútu INESS. Analytik INESS Radovan Ďurana si napríklad myslí, že takéto reformy nie sú realizovateľné a že reforma sa dá brať aj ako pasca na Sulíka, „aby sa Richard Sulík zdvihol a začal protestovať“.

Reformu kritizuje aj predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico, ktorý v dnešnom videu tvrdí, že „nič z Matovičových nápadov sa nedá zrealizovať.“ Zároveň podotkol, že tejto vláde reformy neprechádzajú a daňovo-odvodová reforma nebude výnimkou. Predseda Hlasu-SD Pter Pellegrini bol tiež cez víkend voči reforme skeptický.

Sulík cez víkend tvrdil, že o reforme nič nevie

Reformy, ktoré momentálne stoja a vláda nevie nájsť v parlamente dostatok hlasov na ich schválenie, stroskotávajú aj preto, že o nich koaliční partneri nerokujú predtým, ako s nimi predstúpia pred verejnosť.

Táto reforma, zdá sa, nie je výnimkou. Richard Sulík sa vo víkendovej relácii RTVS O 5 minút 12 vyjadril, že návrh ministra financií zatiaľ nevidel. Už z logiky veci je však jasné, že takáto reforma, ktorá bude stáť približne 1,2 miliardy eur, by jednoznačne mala byť konzultovaná určite aj s ministrom hospodárstva.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Politológ Roman Michelko
  2. Polícia, Taliansko, policajné vozidlo
  3. Robert Fico na snímke z videa.
  4. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO).
  5. Na snímke hlavné body Matovičovho návrhu reštauračného balíka.

Zdroj: eReport/tasr/rtvs


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vyrobil Matovič pascu na Sulíka? Expert v tom má jasno, ďalší konflikt v koalícii je na spadnutie!