eReport.sk
Igor Matovič, foto:tasr

VIDEO Matovičove smelé plány: Minister predstavil daňovú revolúciu. Štátu výrazne porastú výdavky!

Zvýšenie podpory rodín, ktoré v nedeľu predstavil minister financií Igor Matovič (OĽANO), ukrojí z rozpočtu 1,2 miliardy eur navyše. Na financovanie má slúžiť napríklad milionárska daň 0,1 % ročne z majetku nad jeden milión eur, čo si však bude vyžadovať majetkové priznanie každého, kto má majetok za viac ako milión eur. Medzi ďalšie opatrenia financujúce reformu minister zaradil napríklad zníženie zamestnancov verejnej správy o dve percentá či zníženie výdavkov na zbrojenie.

Matovičov návrh znížiť výdavky na zbrojenie by štátu ušetrilo 200 miliónov eur ročne. Tvrdí, že o tom od mája vedie diskusiu s Ministerstvom obrany (MO) SR. „Myslím si, že keď naši partneri v NATO investujú dramaticky menej, ako investujeme my, tak patrilo by sa ich trochu počkať,“ argumentoval minister. Ďalšou položkou, ktorá by mala spolufinancovať zvýšenú podporu rodín s deťmi, je zavedenie paušálnej zrážkovej dane 29 % na poskytovanie služieb deťom a na služby súvisiace s rekreačným bonusom. Štátu by to prinieslo 293 miliónov eur ročne. Išlo by v princípe o daňovú sadzbu pre toho, kto tieto služby priamo poskytne.

Zdaňovať sa majú príspevky z „kariet“ detí, ktoré sa presunú poskytovateľovi služby, napríklad futbalovému trénerovi. Matovič navrhol aj znížiť počet zamestnancov verejnej správy o dve percentá, čo by štátu ušetrilo 180 miliónov eur. Argumentoval, že štát zamestnáva viac než 440.000 zamestnancov, čo si už Slovensko naďalej nemôže dovoliť financovať. Ďalšia položka – vyšší odvod z hazardu – by do štátnej pokladnice priniesol podľa výpočtov rezortu financií 100 miliónov eur.

Bude vás zaujímať:

  1. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO).
  2. Igor Matovič a Richard Sulík,
  3. Na snímke hlavné body Matovičovho návrhu reštauračného balíka.

Milionárska daň 0,1 % ročne by priniesla 20 miliónov eur. Cieľom zavedenia takejto dane je však podľa ministra okrem solidarity aj to, že každý človek, ktorý má na Slovensku majetok nad milión eur, by musel raz do roka podať majetkové priznanie. Finančná správa by potom podľa jeho slov vedela ľahšie kontrolovať odvedenú daň.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Matovičove smelé plány: Minister predstavil daňovú revolúciu. Štátu výrazne porastú výdavky!