eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Výrobcovia mlieka už čelia kritickej situácii. Niektorí dokonca svoje chovy dojníc rušia


Slovenské poľnohospodárstvo krváca a je blízko kolapsu. Po tom ako sa rušili chovy ošípaných sú teraz, zdá sa, na rade kravy, respektíve dojnice. Aj ich sa chcú niektorí chovatelia radšej zbaviť.

Regionálni výrobcovia mlieka a chovatelia dojníc čelia pre nárasty cien vstupov vo výrobe kritickej situácii, v obci Selce v okrese Banská Bystrica chov dojníc pre nerentabilnú situáciu celkom rušia. Na štvrtkovej tlačovej konferencii na to upozornila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK). Informuje o tom TASR.

Situácia je naozaj veľmi vážna

SPPK upozorňuje, že pre dlhotrvajúcu stratu pri chove dojníc v banskobystrickom regióne niektoré podniky rušia svoje chovy a znižujú výrobu regionálnych mliečnych výrobkov. Kritická situácia sa pritom podľa SPPK týka celého Slovenska. Roľnícke družstvo (RD) Selce, ktoré zamestnáva 20 ľudí na družstve a ďalších 21 v mliekarni, pre nerentabilnú výrobu svoj chov dojníc zrušila. „Žiaľ, dlhodobo so stratou nevieme podnikať. Aj preto sme obmedzili chod len na robotickú dojáreň, a pokiaľ nepríde podpora producentom mlieka, o pár týždňov už žiadne mlieko z nášho družstva nebude,“ uviedol predseda RD Peter Oťahel.

Pokiaľ nepríde podpora producentom mlieka, o pár týždňov už žiadne mlieko z nášho družstva nebude.

Peter Oťahel, predseda Roľníckeho družstva Selce

Podľa podpredsedu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Banská Bystrica Mojmíra Haška je situácia nepriaznivá v celom regióne a hrozí, že pojmy ako regionálne produkty a potravinová sebestačnosť budú minulosťou. „Keď v roku 1998 až 1999 sa v okresoch Banská Bystrica a Brezno chovalo skoro 3000 kusov dojníc, tak za minulý rok je to už len 800 kusov. V roku 1999 bolo v tomto regióne 23 chovateľov dojníc, dnes ich je len sedem,“ skonštatoval Haško. Prvovýrobcovia mlieka narátali ešte na jeseň minulého roka straty na úrovni 35 miliónov eur, na prisľúbenú pomoc vo výške 10 miliónov eur od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR podľa SPPK stále čakajú.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
  2. Peter Pellewgrini počas tlačovky strany Hlas-SD.
  3. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
  4. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
  5. Zatvoriť v nedeľu obchody, či nezatvoriť?

Problémy im robia najmä vysoké ceny energií, pohonných látok, priemyselných hnojív a krmív. „V našom národnom hospodárstve by sme mohli márne hľadať segment, kde sa počet podnikov znížil na polovicu. To svedčí o tom, že situácia je naozaj veľmi vážna,“ povedala riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková s tým, že od štátu žiadajú mimoriadnu podporu vo výške 35 miliónov eur.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Výrobcovia mlieka už čelia kritickej situácii. Niektorí dokonca svoje chovy dojníc rušia

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre