eReport.sk
Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
Na archívnej snímke žatva sóje na poli neďaleko obce Michaľany. Foto: tasr

OSN varovala svet: Globálny účet za dovoz potravín dosiahne nevídaný rekord!

Špirálovito rastúce vstupné náklady pre farmárov, ako sú ceny priemyselných hnojív, môžu ešte zhoršiť potravinovú bezpečnosť v chudobnejších krajinách, ktoré už teraz čelia rekordným účtom za dovoz agrokomodít, varovala Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Index vstupných nákladov pre farmárov sa pohybuje na rekordnej úrovni, pričom za posledný rok rástol omnoho rýchlejšie než svetové ceny potravín, dodala FAO vo svojej vo štvrtok zverejnenej správe. Vstupné náklady ženú podľa organizácie nahor najmä vysoké ceny energií a výpadky v dodávateľskom reťazci, čo súvisí s vojnou na Ukrajine. To sa následne odráža aj na cenách potravín vo svete, ktoré rovnako dosahujú v tomto roku rekordné hodnoty.  

Očakáva sa, že vysoké ceny zvýšia globálny účet za dovoz potravín vo svete tento rok na rekordných 1,8 bilióna USD (1,68 bilióna eur), dodala FAO. Na druhej strane, mnohé rozvíjajúce sa ekonomiky budú podľa organizácie dovoz potravín pre rastúce ceny obmedzovať.

FAO predpokladá, že najvýraznejšie budú v tomto smere škrtať práve ekonomicky najmenej rozvinuté krajiny, čo predstavuje obrovské riziko z pohľadu potravinovej bezpečnosti.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

OSN varovala svet: Globálny účet za dovoz potravín dosiahne nevídaný rekord!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti