eReport.sk
 Ochrana a bezpečnosť
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Zdroj: tasr

VIDEO Minister vnútra a minister školstva predstavili nové opatrenia: Takto zvýšime bezpečnosť na školách!

Všetko sa musí zmeniť. Tak by sa dal zhrnúť stručne záver dnešnej tlačovej konferencie, na ktorej spoločne vystúpili minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a minister školstva Tomáš Drucker, spolu so svojimi štátnymi tajomníkmi, ale i riaditeľkou výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Žanetou Motlovou. Vďaka nášmu kolegovi redaktorovi Dominikovi Pappalovi vám prinášame celý záznam tlačového brífingu.

Všetko sa musí zmeniť

Minister školstva v úvode poznamenal, že bezpečnosť na našich školách je pre vládu prioritou. Doplnil, že téma bezpečnosti je spojená i s duševným zdravým. Keďže to stojí na počiatku všetkých tragédií.

„Vývoj je alarmujúci. Máme údaje z liniek pomoci, ktoré u nás fungujú a tie hovoria jasne. Od roku 2019 do roku 2023 sa počet telefonátov zvýšil štvornásobne. A počet mladých vo veku od 15. -teho do 18. roku života stúpol päťnásobne,“ skonštatoval Drucker. S tým, že deti a mladí pri volaniach „oznamovali, že chcú ukončiť svoj život.“

Ďalej za svoj rezort doplnil tri hlavné oblasti, v ktorých musí prísť k zmene. Prvou je oblasť prevencie. Druhou je vytvorenie „infraštruktúry a štandardov.“ pričom minister školstva poznamenal, že nám absolútne chýbajú intervenčné tímy.

Treťou oblasťou sú finančné prostriedky, ktoré vláda plánuje dať do rôznych podporných činností.(psychológovia na školách, špeciálny pedagógovia etc)

Minister vnútra

Matúš Šutaj Eštok uviedol, že „vďaka operatívnej činnosti vieme už dnes predikovať určité rizikové lokality.“ Je ale podľa neho potrebné „urobiť rozsiahly bezpečnostný audit, ktorý by mal odborníkom poskytnúť oveľa presnejšie a rozsiahlejšie dáta.“

Avizoval, že zmeny sa nedotknú len základných a stredných škôl, ale ako ukázala aj decembrová tragédia v Prahe, je potrebné zamerať sa i na vysoké školy a ich študentov. Uviedol, že jeho rezort sa bude podieľať i na prevencii.

„Ministra školstva som informoval, že PZ SR je pripravený vyčleniť tzv. kontaktné osoby, pre každú jednu základnú i strednú školu na Slovensku. Na ktorú sa tie môžu obrátiť čo sa týka prevencie, pri nahlasovaní bezpečnostného rizika, ale operatívne, keby došlo k nejakej udalosti,“ uviedol minister vnútra.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Minister vnútra a minister školstva predstavili nové opatrenia: Takto zvýšime bezpečnosť na školách!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie