eReport.sk
Potrebujeme mier!
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Zdroj: fb/orbanviktor

Orbán: Toto musí Brusel začať riešiť ako prioritu! O čo sa Maďarsko zasadzuje?

Azerbajdžan je kľúčovou krajinou dodávok energií pre Európu, konštatoval v pondelok na sociálnej sieti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý prijal vo svojom úrade azerbajdžanského prezidenta Ilhama Alijeva. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Z domácej politiky

  1. Toxic by design?
  2. Lepšie ako nič?
  3. Sám vojak v poli?
  4. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje navrhovanú novelu Trestného zákona za kvalitný legislatívny materiál, ktorý má jeho plnú podporu.

S Alijevom, ktorý absolvuje v Budapešti oficiálnu návštevu, sa predtým podľa agentúry MTI stretla prezidentka Katalin Nováková. Prezident Azerbajdžanu ocenil maďarsko-azerbajdžanské vzťahy a vyjadril nádej, že sa energetická spolupráca medzi oboma krajinami v budúcnosti zintenzívni.

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó 24. januára rokoval s azerbajdžanským ministrom hospodárstva Mikailom Džabbarovom. Význam Azerbajdžanu z pohľadu Európy v dôsledku ťažkej energetickej krízy stúpol, podčiarkol vtedy Szijjártó.

Azerbajdžan je kľúčovou krajinou

Minister dodal, že diverzifikácia z krátkodobého a strednodobého hľadiska je možná najmä zvýšením dovozu zemného plynu vyťaženého v tejto juhokaukazskej krajine.

„Záujmom Maďarska je, aby bolo možné čo najskôr zapojiť azerbajdžanské zdroje do dodávok (plynu). Vyžaduje si to však významný rozvoj infraštruktúry v juhovýchodnej i strednej Európe,“ dodal maďarský minister.

Spolu so Slovenskom

Je podľa neho potrebné vybudovať ďalšie interkonektory a prepravné kapacity. K tomu je však podľa neho potrebná aj podpora zo strany Európskej únie.

„Maďarsko sa preto spolu s Bulharskom, Rumunskom a Slovenskom obrátilo na Európsku komisiu, aby Brusel riešil túto otázku ako prioritu a poskytol podporu pre vývoj potrebný na zaručenie energetickej bezpečnosti regiónu,“ zdôraznil Szijjártó.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán: Toto musí Brusel začať riešiť ako prioritu! O čo sa Maďarsko zasadzuje?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti