eReport.sk
Čína opäť prisľúbila nezbrojenie Ruska
Americký minister zahraničných veci Antony Blinken. Zdroj: tasr/ap

Blinken oznámil novú vojenskú pomoc pre Ukrajinu vo výške dvoch miliárd dolárov;


Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu v Kyjeve oznámil ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu vo výške dvoch miliárd dolárov (1,9 miliardy eur). Zároveň vyhlásil, že Ukrajina sa má sama rozhodnúť, či použije americké zbrane na ruskom území.

Vojenská pomoc pre Ukrajinu

Spojené štáty urýchlene posielajú na Ukrajinu muníciu, obrnené vozidlá, rakety a protivzdušnú obranu, aby zabezpečili ich rýchle dodanie na frontovú líniu, vyhlásil Blinken na tlačovej konferencii s ukrajinským rezortným partnerom Dmytrom Kulebom. Zdôraznil, že sa zameriavajú na poslanie raketových systémov Patriot a iných foriem kritickej protivzdušnej obrany.

Blinken sa vyjadril aj k požiadavke Kyjeva, aby ukrajinské jednotky mohli používať americké zbrane na útoky na ruskom území. Uviedol, že USA tento krok nepodporujú, ale Ukrajina musí urobiť rozhodnutie sama. Šéf americkej diplomacie taktiež informoval, že k podpísaniu bilaterálnej bezpečnostnej dohody USA s Ukrajinou by mohlo dôjsť v nasledujúcich týždňoch.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Orbán sa s Putinom stretol na summite v Pekingu. Pavel reaguje
  2. Poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík (PS/SPOLU).
  3. Bývalý minister školstva

Oznámenie o ďalšej pomoci prichádza v čase, keď ruské jednotky od predošlého piatka zintenzívnili ostreľovanie ukrajinskej Charkovskej oblasti. V ten istý deň začala ruská armáda svoju ofenzívu v tamojšom pohraničí. Ruskí vojaci prekročili hranicu na viacerých miestach na severozápade Ukrajiny a snažia sa obsadiť pohraničné obce na jej území.

Evakuácia ľudí

Situácia podnietila Ukrajinu na evakuáciu tisícov ľudí z oblasti. Z dôvodu spomínanej ofenzívy zrušil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nasledujúcich dňoch všetky svoje zahraničné cesty. Nové vojenské dodávky sú výsledkom schválenia zákona o pomoci pre Ukrajinu v hodnote takmer 61 miliárd eur, ktorý v apríli odobril Kongres USA a podpísal prezident Joe Biden.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blinken oznámil novú vojenskú pomoc pre Ukrajinu vo výške dvoch miliárd dolárov;

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne