eReport.sk
Bývalý minister školstva
Juraj Draxler, exminister školstv. Foto: tasr

Draxler o Ukrajine: To, čo dnes potrebujeme, je zastaviť vojnu a začať vyjednávania o budúcnosti


Mnohí európski politici tvrdohlavo tvrdili, že Ukrajina aj s pomocou Západu Rusko porazí, takže rokovať o mieri je vlastne zbytočné. Ako sa však ukazuje, a viacerí na to už prichádzajú, Rusko na Ukrajine zrejme neprehrá, lebo zatiaľ má navrch, a tak by sa o mieri rokovať predsa len malo. A to i za cenu, že Ukrajina sa bude musieť nejakého svojho územia vzdať. S najväčšou pravdepodobnosťou to bude to, kde žije prevažne rusky hovoriace obyvateľstvo, ktoré Ukrajinci najviac obmedzovali.

Aj Petr Pavel hovorí iné doma a vonku

Proti rokovaniam o mieri bol aj český prezident Petr Pavel. Ako bývalý vojak má predsa len bližšie k vojne, takže rokovať o mieri je podľa neho tá najkrajnejšia možnosť. Na Ukrajine však pomaly nastáva, a tak aj on navrhuje o mieri predsa len rokovať. K situácii na Ukrajine, ale najmä k možnosti konečne začať rokovať s Ruskom o mieri u nášho východného suseda sa vyjadruje v statuse Juraj Draxler, exminister školstva, podľa ktorého „našu kaviareň podrazil už aj český prezident“, a to svojím výrokom, že „Ukrajina musí vyjednávať, zem okupovanú Ruskom už naspäť nezíska“.

Vojna sa takmer určite skončí nejakými ústupkami, vrátane toho, že Ukrajina sa oficiálne odmietne vzdať území, ale inak sa otázka z pohľadu Kyjeva proste „odsunie na budúce rokovania“.

Juraj Draxler, exminister školstva

Tieto slová podľa Draxlera vyriekla česká hlava štátu v interview pre britskú Sky News. „Samozrejme, pre české publikum by sa vyjadril opatrnejšie. Pre Sky News ale zjavne v rámci širšej zákulisnej dohody český prezident poslúžil ako ten, kto na medzinárodnom poli otvára otázku začatia serióznych rokovaní,“ konštatuje Draxler. Pri tomto je zrejme zaujímavé pripomenúť si slová našej opozície, že naši koaliční ministri v zahraničí hovoria niečo iné ako doma. V prípade Pavla bola podľa Draxlera aj novinárka otázka jasne položená tak, aby sa mohol vyjadriť k zastaveniu bojov a začiatku vyjednávaní.

Bude čoraz viac tlaku na rokovania

„Samozrejme, urobil to pomerne diplomaticky, plus s príslušnou omáčkou o zlých Rusoch, ale dostatočne jasne,“ skonštatoval exminister, podľa ktorého Petr Pavel doslova povedal: „Musíme byť realisti a bolo by naivné očakávať, že Ukrajina by bola schopná v dohľadnej dobe znovu získať plnú kontrolu nad svojim územím. Rusko sa nevzdá územia, ktoré dnes okupuje. To, čo dnes potrebujeme, je zastaviť vojnu a začať vyjednávania o budúcnosti. Tie môžu skončiť nejakým kompromisom, pričom tento kompromis bude ale nutné dosiahnuť so súhlasom Ukrajiny, Ruska a so súhlasom krajín, ktoré budú garantom takejto dohody.“

Pri rokovaniach pôjde Rusom hlavne o to, nakoľko získať garancie, že najmä na východ od Dnepra nebudú môcť byť žiadne zahraničné vojenské inštalácie ani masívne sústredenia vojsk

Juraj Draxler, exminister školstva

„Zastaviť boje? Vzdať sa území?? Dohodnúť sa s Ruskom??? Neviem, ako toto prehltne bratislavská kaviareň, ale prihováram sa za zriadenie pouličných výdajných miest pre rýchlu distribúciu tabletiek na upokojenie. Veď vieme, že kaviarenská tlač rada ako protiliek na politické boliestky, napríklad prehrané prezidentské voľby, predpisuje upokojovacie medikamenty,“ prelaďuje na sarkastickú nôtu Draxler, podľa ktorého to lepšie nebude, skôr naopak. „Bude čoraz viac tlaku na rokovania. A kaviareň bude čoraz dezorientovanejšia,“ myslí si exminister školstva.

Kremeľ nespochybňuje ukrajinskú štátnosť

„Tak, ako sa rokovaniami a kompromismi skončila väčšina veľkých medzinárodných konfliktov od roku 1945: Kórea, Cyprus, Bosna. Výnimkou bol Vietnam, keďže tam mal veľmi priame záujmy práve sa rodiaci americký vojensko-priemyselný komplex,“ pripomína Draxler , podľa ktorého ukrajinský konflikt je na takýto zničujúci scenár príliš blízko Európe. Navyše, Kremeľ nespochybňuje ukrajinskú štátnosť, ktorú si aj drvivá väčšina Ukrajincov želá, ale žiada bezpečnostné garancie. „A tak vojna takmer určite skončí nejakými ústupkami, vrátane toho, že Ukrajina sa oficiálne odmietne vzdať území, ale inak sa otázka z pohľadu Kyjeva proste „odsunie na budúce rokovania“. A tá budúcnosť bude veľmi dlhá,“ myslí si Draxler.

Napriek pokračujúcim zákulisným manévrom je pravdepodobné, že za určitých priaznivých okolností sa podarí dosiahnuť stabilné prímerie a začať (asi veľmi dlhé) mierové rokovania.

Juraj Draxler, exminister školstva

A Pavel s tým, podľa Draxlera prichádza práve v dňoch, keď si naša kaviareň ešte stále gratuluje, že práve Čechom prispeli na nákup afrických nábojov pre Ukrajinu. „Vzhľadom na to, že Rusko do leta zrejme získa ešte pomerne veľkú časť území, ktoré sú tradične veľmi orientované na Rusko, čím sa z veľkej časti vyrieši „problém juhovýchodu“ pri rokovaniach pôjde Rusom hlavne o to, nakoľko získať garancie, že najmä na východ od Dnepra nebudú môcť byť žiadne zahraničné vojenské inštalácie ani masívne sústredenia vojsk,“ predpovedá exminister, podľa ktorého to nebude stabilná situácia, pretože z pozadia sa medzitým všetky mocnosti budú snažiť ovplyvňovať situáciu v Kyjeve tým alebo oným smerom.

Aké hry sa budú odohrávať v zákulisí?

Rusi by podľa neho neradi videli pokračujúcu extrémistickú ideologizáciu, ktorú teraz chrlia propagandistické kanály (Rusi sú potomkovia Mongolov, odvekí nepriatelia Ukrajiny) a kľúčoví západní politici by naopak neboli radi, keby precitnutie v Kyjeve bolo také, že to zmetie dnešný režim (vrátane čiastočnej vojenskej vzbury, ktorej sa mnohí zjavne začínajú obávať). „Napriek pokračujúcim zákulisným manévrom je pravdepodobné, že za určitých priaznivých okolností sa podarí dosiahnuť stabilné prímerie a začať (asi veľmi dlhé) mierové rokovania. Alebo aspoň konflikt deeskalovať a nechať zamrznúť,“ prízvukuje exminister školstva.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kde sú Slováci a Slovenky?
  2. Juraj Draxler.
  3. Svetový Deň Zeme
  4. Bývalý minister školstva
  5. Petr Pavel
  6. Orbán sa s Putinom stretol na summite v Pekingu. Pavel reaguje

A toto sa podľa neho mohlo úplne rozumne dosiahnuť už pár týždňov po začiatku konfliktu, keď boli obe strany, až do vonkajšieho zásahu, pripravené dohodnúť sa, a keď bol obetí len zlomok z toho, čo na bojiskách vykrvácalo odvtedy. „Každopádne: ak niekto vyhlási zbierku na Lexaurin pre kaviareň, som pripravený prispieť,“ dodáva Juraj Draxler na samý záver s nádychom anglického čierneho humoru.

Zdroj: FB / Juraj Draxler

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Draxler o Ukrajine: To, čo dnes potrebujeme, je zastaviť vojnu a začať vyjednávania o budúcnosti

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne